U SRBIJI NA POSAO SVAKI DAN IDE 35 HILJADA PENZIONERA

Prosečna penzija u Srbiji iznosi oko 26.000 dinara, pa penzioneri sve češće odlučuju da svoje budžete dopunjavaju povremenim poslovima.

Na osnovu broja zahteva za ponovni obračun penzije nakon dodatnog osiguranja, može se zaključiti da je u svakom momentu oko dva odsto ukupnog broja penzionera ponovo uključeno u obavezno osiguranje, navode iz PIO fonda za “Blic Biznis”. To praktično znači da oko 35.000 penzionera aktivno radi od oko 1,7 miliona koliko ih trenutno živi u Srbiji. Pritom, najčešće rade u obezbeđenju, građevinarstvu, na edukaciji mladih ali i spremanju i održavanju tuđih domaćinstava… Neretko postoje i oni koji pokrenu sopstveni biznis.

Rad penzionera u našoj zemlji je legitiman, ali postoje određene razlike i ograničenja kada je reč o pojedinim kategorijama. Tako, na primer, starosni penzioneri (dame koji su napunile 62 godine, odnosno muškarci sa 65 godina ili oni koji su se prevremeno penzionisali) mogu bez ograničenja ponovo da se zaposle, da obavljaju samostalnu delatnost ili da se radno angažuju po ugovoru o delu i autorskom ugovoru. Mogu da obavljaju i privremeno-povremene poslove i da istovremeno primaju penziju, ali ni u jednoj od svih situacija ne mogu da ostvaruju dodatni radni staž.

Korisnici invalidske penzije mogu da obavljaju povremene poslove ili da budu angažovani po ugovoru o delu, dok porodični penzioneri mogu da budu radno angažovani po ugovoru o delu i po autorskom ugovoru, ali samo ukoliko mesečna zarada ne prelazi iznos najniže osnovice u osiguranju zaposlenih. Kako je “Blic” već pisao, propisima je predviđeno da penzioneri nisu dužni da nakon ponovnog zapošljavanja obaveste PIO o svom radu i sticanju svojstva osiguranika, jer poslodavac koji ih radno angažuje po bilo kom osnovu već ima obavezu da podnese prijavu na osiguranje i da im uplaćuje doprinose, kao što to čini i za ostale zaposlene.

I u komšijskoj Hrvatskoj prisutan je trend zapošljavanja najstarijih, pa se tako od kraja 2018. do sredine marta ove godine gotovo udvostručio broj penzionera zaposlenih na četiri sata dnevno. Krajem decembra prošle godine bilo ih je 5.138, dok je 17. marta evidentirano njih 8.964, preneo je nedavno Poslovni dnevnik.

Hrvatska je prvi put legalizovala rad penzionera 1. januara 2014, ali samo za osobe koje su otišle u starosnu penziju, a u početku je rad nakon 65. godine bio zanimljiv tek retkim profesijama, poput lekara, advokata, profesora i menadžera.

Ipak, od januara ove godine broj zaposlenih penzionera se naglo povećao, a zanimljivo je da su penzioneri-radnici postali traženi u gotovo svim delatnostima i na skoro svim pozicijama – od lekara, farmaceuta, kuvara, menadžera, građevinara, profesora, vozača, inženjera…

 

penzioneri.me/blic.rs

Slične novosti

Koprivica i prijatelji završili novogodišnju turneju u Domu starih “Duga” u Martinićima
Novosti, Treće doba, Život 55+
shares298 views

Koprivica i prijatelji završili novogodišnju turneju u Domu starih “Duga” u Martinićima

Ana Ana - dec 31, 2024

Nakon brojnih nastupa po Crnoj Gori u centrima za kulturu i ustanovama od posebnog društvenog značaja, Dragan Koprivica i prijatelji završili su svoju…

Novogodišnji pokloni za korisnike Doma starih i dva dnevna boravka
Novosti, Treće doba, Život 55+
shares345 views

Novogodišnji pokloni za korisnike Doma starih i dva dnevna boravka

Ana Ana - dec 30, 2024

Iz Doma starih Nikšić su korisnicima te ustanove, kao i korisnicima usluge dnevnog boravka, podijelili novogodišnje poklone, kako bi im uljepšali praznike koji…

Marković: Neizglasavanje budžeta najviše štete će donijeti penzionerima
Novosti, Penzije, Treće doba
shares156 views

Marković: Neizglasavanje budžeta najviše štete će donijeti penzionerima

Ana Ana - dec 28, 2024

Poslanica PES-a Branka Marković ističe da je razočarana zbog neizglasavanja budžeta za 2025. godinu, što će nanijeti najveću štetu penzionerima. Kako je navela…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.

Preporučeni članci