7 navika zbog kojih mozak stari duplo brže: Nismo ni svesni da ih radimo!
Mozak, kao i svaki drugi organ u telu, treba da bude zbrinut. Ako to ne učinimo, može se razboleti – kao i svaki drugi deo tela!
Nije tajna da mozak stari sa telom. Kognitivni pad i sve vrste degenerativnih poremećaja mogu se razviti dok starite. Mozak, kao i svaki drugi organ u telu, treba da bude zbrinut. Ako to ne učinimo, može se razboleti – kao i svaki drugi deo tela. Kako starite, neuronska komunikacija može slabiti.
1. Preterano konzumiranje alkohola
Ako volite dosta da pijete, ili čak umereno, to može oštetiti hipokampus u vašem mozgu. Taj deo mozga funkcioniše tako što vam pomaže da naučite i podstaknete svoje znanje. Kada redovno konzumirate alkohol koji to dovodi to toga da se ne proizvodi toliko nervnih ćelija u ovom regionu mozga.
Ovo znači da konzumiranje previše alkohola može sigurno prouzrokovati da vaš mozak pati kada treba da se pamti ili da se uče nove veštine.
2. Provodimo dosta vremena u sedećem položaju
Ako većinu dana provodite sedeći i ne pokušavate da ostvarite bilo kakvu fizičku aktivnost, ovaj sedeći način života može vas dovesti u rizik od razvoja demencije kada ostarite.
3. Zanemarili smo zdravlje našeg srca
Srce je odgovorno za održavanje i razvoj mnogih delova tela. Kao takvo, nije iznenađujuće tvrditi da je njegovo blagostanje povezano sa mozgom. Prema globalnim naučnim inicijativama Udruženja za Alchajmerovu bolest, ono što je korisno za mozak je isto što i ono što je korisno za srce. Istraživanja su pokazala da ako neko ima dijabetes, hipertenziju ili druge potencijalno štetne pojave u srednjim godinama, oni imaju veći rizik od razvoja demencije kada ostare.
4. Pušenje
Pušenje je loša navika iz više razloga, ali jedna od njih je činjenica da pušenje može povećati rizik od Alchajmerove bolesti. U stvari, skoro da udvostručuje te šanse.
5. Nedovoljno spavamo
Telo zahteva između sedam i devet sati sna po noći. Postoji bezbroj mana koje se javljaju kada lišite svoje telo količine sna koja mu je potrebna – a jedan od njih povećava rizik od kognitivnog učinka. Sedam sati noću je najbolje rešenje kada se radi o odmoru za postizanje pozitivnih rezultata.
6. Oštećujemo sluh
Da li pazite na svoj sluh? Ili ipak preglasno slušate muziku na slušalicama? Studije su pokazale da stariji građani koji imaju gubitak sluha imaju veću šansu da dožive demenciju kada ostare. U suštini, potrebno je sprovesti više studija kako bi se u potpunosti razumela veza između ova dva faktora, ali je sigurno reći da oštećenje sluha neće imati pozitivan učinak na vaš mozak.
7. Ne “treniramo” svoj mozak
Da, i mozak mora da radi. Bez redovnog mentalnog treninga, mozgu je lako da izgubi oštro razmišljanje. Oni koji redovno treniraju svoje umove imaju 29% manje šanse da razviju demenciju nego oni koji to ne čine.
Evo nekih ideja: Igranje šaha,slagalice, zagonetke, sudoku, učenje novih veština.
penzioneri.me/stil.kurir.rs
Slične novosti
DO KRAJA GODINE: Iskoristite najpovoljniju kamatnu stopu na kredite za penzionere uz besplatnu polisu osiguranja!
Jasna Pejović - nov 26, 2024U okviru aktuelne kampanje, Universal Capital Bank nudi izvanrednu priliku za penzionere kroz najpovoljniju ponudu kredita. Sa nominalnom kamatnom stopom od samo 7,50%…
Vozilo za prevoz penzionera uskoro na ulicama Prijestonice
Ana Ana - nov 25, 2024Prijestonica Cetinje, u cilju unapređenja kvaliteta života starijih građana, nabavila je električno vozilo namenjeno za besplatan prevoz penzionera. Kako je saopšteno iz Prijestonice,…
Vuković: U budžet integrisane zarade po programu Evropa sad 2 i uvećanje penzija
Ana Ana - nov 25, 2024Ministar finansija Novica Vuković saopštio je da je predlog budžeta za 2025. godinu fiskalno održiv i odgovoran i da je njegova ključna komponenta…
Ostavite Komentar