Simović Zvicer: Odlazak sudija u penziju regulisati isključivo Zakonom o PIO

Praksa da se prilikom odlaska u penziju sudije Ustavnog suda pozivaju na Zakon o radu posljednjih godina izaziva oštre kritike dijela javnosti. I profesorica radnog prava Vesna Simović Zvicer mišljenja je da se odlazak sudija u penziju reguliše isključivo Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju, objavio je RTCG.

“Dakle, moje mišljenje je da u ovom dijelu jeste pogrešno pozivanje na odredbe Zakona o radu, jer Zakon o radu, iako je opšti propis, ne reguliše uslove za stvaranje prava na starostnu penziju, već je to materija koja je uređena Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju”, navodi Simović Zvicer.

S druge strane, doskorašnji predsjednik Ustavnog suda Budimir Šćepanović ističe da se tumačenje po kojem sudije idu u penziju na osnovu Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju nikada nije primjenjivalo.

“Sudije Ustavnog suda su unazad 60 godina odlazile u penziju i prestajala im je funkcija zbog sticanja uslova za penziju kada navrše godine za prestanak radnog odnosa po sili zakona. Dakle, unazad 60 godina se primjenjivao Zakon o radu”, kaže Šćepanović.

A da u javnosti ne bi imali problematična tumačenja, odnosno, kako kaže Simović Zvicer, pravnu gimnastiku, predlaže usklađivanje Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

“I za sudije predvidjeti drugačija rješenja kada je u pitanju sticanje uslova za stvaranje prava na penziju u odnosu na ono rješenje koje važi za ostala lica koja su na tržištu rada”, kazala je ona.

S obzirom na to da Skupština nije konstatovala prestanak mandata sudiji Miloradu Gogiću, RTCG je pitao Šćepanovića znači li to da će se, ukoliko predložene izmjene zakona o radu budu usvojene 30. avgusta, sudija Gogić vratiti na posao.

“Ja sad to ne mogu da znam. To sad zavisi i od Skupštine. Šta će parlament i Ustavni odbor dalje da učine po tom pitanju ja stvarno ne mogu da prognoziram. Ostaje da se vidi. Ali mislim da cilj i smisao ustavne norme ne treba tumačiti samo jednostrano jezičkim tumačenjem, nego treba vidjeti koji je cilj i koji je smisao ustavne norme”, kazao je Šćepanović.

Šćepanović kaže da je besmisleno tumačenje Ustavne norme da sudiji prestaje funkcija kad ispuni uslove za starosnu penziju po Zakonu o penzijskom invalidskom osiguranju, dakle 65 godina, a da može nakon toga da nastavi da radi kao savjetnik do navršenja 67. godine života, kada bi mu radni odnos prestao po sili zakona o državnim službenicima i namještenicima.

Slične novosti

Ne čekaj dok bude prekasno! Tebi je to trenutak, a njima cijeli svijet
Uncategorized
12 shares428 views

Ne čekaj dok bude prekasno! Tebi je to trenutak, a njima cijeli svijet

Jasna Pejović - maj 09, 2025

— Znaš što je najteže u starenju? — Što? — To što postaješ nevidljiv. Dok si mlad, još si "netko": lijep, zabavan, karizmatičan,…

Svaki drugi penzioner u Pljevljima na “minimalcu”
ljudi, Novosti, Penzije
shares342 views

Svaki drugi penzioner u Pljevljima na “minimalcu”

Ana Ana - maj 07, 2025

Skoro svaki drugi penzioner u Pljevljima prima minimalnu penziju od 450 eura, a više od polovine prima penziju manje od prosječne penzije u…

Mujović: Od septembra besplatan prevoz za penzionere
Novosti
3 shares372 views

Mujović: Od septembra besplatan prevoz za penzionere

Jasna Pejović - maj 06, 2025

Izgradnja Ulice Vojislavljevića počinje 12. maja, rekao je gradonačelnik Saša Mujović u emisiji “Pres plus” Adria TV. On je rekao da je 95…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.

Preporučeni članci