Neisplaćena penzija čeka naslednike u PIO fondu
aslednici imovine i novca, deca i najbliži srodnici, često se nađu u nedoumici šta treba da učine s dospelom, a neisplaćenom penzijom koja je stigla nakon smrti penzionera. Da li se taj novac vraća penzijskom fondu, ili ipak pripada onima koji su ostali kao naslednici.
I dok se ranije dešavalo da se naslednicima „osladi“ da godinama posle smrti primaoca penzije, nastave da je podižu, danas je ta mogućnost svedena na minimum, jer matičari imaju zakonsku obavezu da Fond PIO o smrti penzionera obaveste u roku od tri dana od dana izdavanja izvoda iz matične knjige umrlih.
Tako je zbunjen bio i sin, jedan od trojice naslednika, kome je posle ostavinske rasprave dopalo da nasledi zaostala očeva primanja. Znao je, kaže, da je otac trebalo da primi još jedan deo penzije od oko 32.000 dinara, ali ne zna da li je postojao rok do kada je taj novac morao da podigne. Osim toga, kaže, ugasio je u međuvremenu očev tekući račun.
Braća su se dogovorila da veći deo imovine dele na tri ravne časti, ali su se odrekli podele penzije u korist samo jednog, pa on pita šta je potrebno da bi dokazao da je on naslednik.
U Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje kažu da je sva imovina, pa i neisplaćene penzije po smrti korisnika, predmet ostavinske rasprave, i pripadaju zakonskim naslednicima. Što podrazumeva sprovođenje ostavinskog postupka, kako je zakonima i regulisano. Fond postupa u skladu sa rešenjem o nasleđivanju. Dakle, dospeli, a neisplaćeni iznosi penzija, koji pripadaju korisniku do njegove smrti, isplaćuju se nasledniku koji je utvrđen pravnosnažnim ostavinskim rešenjem nadležnog suda.
Po okončanju ostavinske rasprave, potrebno je dostaviti ostavinsko rešenje službi isplate penzija u filijali fonda koja je isplaćivala penzije. Potrebno je dostaviti i penzijski ček, kopiju lične karte lica kome će se izvršiti isplata dospelih neisplaćenih penzija i podatke o broju tekućeg računa zakonskog naslednika na koji treba izvršiti uplatu.
Dakle, naslednik u ovom slučaju treba PIO fondu da dostavi svoj broj tekućeg računa na koji će mu se dospela, a ne isplaćena očeva penzija uplatiti. Upitani, šta u slučaju ako pokojnik nema naslednike ili se niko ne javi da se novac raspodeli, da li u tom slučaju sve ostaje PIO fondu, odgovaraju da dok god se ne donese sudsko rešenje o nasleđivanju u kome su utvrđeni zakonski naslednici, nema isplate. Odnosno dospeli, a neisplaćeni iznosi penzije ostaju na računu fonda. U slučaju da su sva tri brata delila ove 32.000 dinara svaki od njih bi morao da dostavi kopiju računa i novac bi im na ravne časti bio uplaćen. Isto pravilo važi, kažu u PIO fondu i slučaju da se radi o inostranim penzijama koje fond isplaćuje penzioneru koji ne živi u Srbiji.
Na pitanje postoji li i dalje mogućnost zloupotreba, jer se ranije dešavalo da matičar ne pošalje na vreme umrlicu u penzijski fond pa oni nesmetano nastave da isplaćuju penziju, u PIO kažu da, ukoliko se naknadno utvrdi da je korisniku penzije isplaćeno više sredstava, odnosno penzija nakon njegove smrti, bilo na tekući račun otvoren kod poslovne banke, na kućnu adresu penzionera ili posredstvom punomoćnika, fond sprovodi postupak povraćaja sredstava. I to tako što potražuje celokupan iznos više isplaćenih sredstava, odnosno penzija od onog ko je novac dobio.
Ukoliko u postupku povraćaja više isplaćenih sredstava, odnosno penzija, fond utvrdi da je bilo nezakonitih radnji prilikom primanja penzija nakon smrti korisnika, fond u tom slučaju pokreće postupak naknade štete u skladu sa zakonima.
Kako bi se izbegle zloupotrebe naslednika, ili onih koji su od strane samog penzionera bili ovlašćeni da mu za života podižu penziju, donet je poseban zakon kojim je predviđeno da se upisivanje u matičnu knjigu umrlih automatski prosleđuje sudovima i PIO fondu, kako bi država odmah prestala sa isplatama.
Kad ček greškom premine
Bilo je slučajeva da se neko greškom proglasi preminulim, a da to „pokojnik“ sazna tek kada shvati da mu ne stiže penzija ni na račun, a ni na kućnu adresu. Takav je pre nekoliko godina bio slučaj s jednim tada 79-godišnjim penzionerom iz Novog Sada. Naime, iz bolnice je bilo izdato obaveštenje da je preminuo i o tome su obaveštene sve službe pa i PIO koji je postupio u skladu s zakonskom procedurom koja se odnosi na obaveštenje o smrti.
Nekada se međutim, ove informacije ne dobiju u zakonskom roku, jer izvod stigne sa zakašnjenjem ili čak i ne stigne nikad. Jedan od najčešćih načina da fond sazna za smrt penzionera je kada porodica dođe da naplati pogrebne troškove, kao i povraćaj penzije koju na povratnici evidentira poštar u slučaju isplate penzije na kućnu adresu.
penzioneri.me/politika
Slične novosti
Fond PiO: 400 eura za 29 penzionera koji su napunili 100 i više godina
Ana Ana - dec 18, 2024Tradicionalnu novogodišnju čestitku, koja ove godine iznosi 400 eura, primiće 29 penzionera koji su napunili 100 i više godina, poručili su iz Fonda…
Danas počinje isplata novembarskih penzija
Ana Ana - dec 18, 2024Iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) saopštili su da danas počinje isplata novembarskih penzija. “Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore obavještava…
DPS: Nezakonito penzionisanje sudija Ustavnog suda izazvalo bi institucionalni haos
Ana Ana - dec 17, 2024Sa naglašenim osjećajem zabrinutosti, obraćamo vam se povodom namjere poslanika vladajuće većine da sazovu sjednicu Ustavnog odbora i, suprotno važećim zakonskim odredbama, penzionišu…
Ostavite Komentar