Penzioner umro, država mu sve pare pokupila sa računa. Vratiće ga naslednicima kada joj se svidi, a i tada će im uzeti za porez
Kako je moguće da kad neko premine, država s njegovog računa jednostavno skine sav preostali novac od penzije? Pa to je privatni račun i privatna imovina, glavno je pitanje u ovom slučaju
Umro joj je otac, a država i banka su zaključile da novac koji je ostao na njegovom tekućem računu pripada državnom budžetu. Tako se ukratko može opisati slučaj Mirele Španjol Marković,preduzetnice koja se nedavno sukobila s hrvatskom birokratijom.
Mireli Španjol Marković u januaru je preminuo otac. Iako je imala punomoć, ona ni tada, ni pre nije dizala njegovu penziju. Nakon sprovedene ostavinske rasprave došla je u banku da zatvori račun pokojnika, gde su joj rekli da je sav novac uplaćen u državni budžet i da ode u hrvatski PIO, gde će joj sve objasniti. Nisu hteli ni da joj kažu koliko je novca bilo na računu koji je nasledila.
– Kako je moguće da kad neko premine, država s njegovog računa jednostavno skine sav preostali novac od penzije? Pa to je privatni račun i privatna imovina i postoje zakonski naslednici. Jutros dođem sa rešenjem nakon ostavinske da zatvorim račun, a u banci mi kažu da je novac vraćen u državni budžet – napisala je Mirela Španjol Marković na Fejsbuku.
RAČUN POKOJNIKA POČIŠĆEN DO POSLEDNJE PARE
Račun njenog pokojnog oca temeljno je počišćen. Na njemu je bilo nekoliko penzija koje njen otac nije potrošio jer je dugo bolovao.
– U Penzionom zavodu su mi rekli da mogu da podnesem zahtev za isplatu novca na osnovu rešenja ostavinske rasprave. Rekli su mi da je zakonski rok za povraćaj 60 dana, ali kako je novac isplaćen u Rijeci, na novac ću verovatno čekati duže od zakonskog roka – ispričala je Mirela Španjol Marković za Index.hr.
OTKUD DRŽAVI PRAVO DA DIRA NEČIJI PRIVATNI RAČUN
Ukratko, novac njenog oca je završio u državnom budžetu, ona ne zna koliko novca je bilo na računu, a vratiće joj ga – kad im se svidi.
– Nije mi jasno otkud državi pravo da uzima novac s nečijeg privatnog računa. Jasno mi je da ga blokiraju do završetka ostavinske rasprave, ali ne smeju da ga uzmu – rekla je za Index Mirela.
Jednako kao što je uzela novac s privatnog tekućeg računa, država je mogla da se upiše na sve pokretnosti i nekretnine pokojnika. Jednostavno – da uzmu svu imovinu dok se naslednici ne izbore za nju.
RAČUN SE BLOKIRA DO ZAVRŠETKA OSTAVINSKE
Nekadašnji ministar rada i penzionog sistema Mirando Mrsić kaže da je isplaćivanje novca s računa pokojnika nezakonito.
– Račun se blokira do završetka ostavinske rasprave da neko ne bi njime raspolagao. Nakon toga se isplaćuje naslednicima na njihove račune – rekao je Mrsić.
Sa pitanjem o ovom slučaju redakcija se obratila i Hrvatskom zavodu za peniziono osiguranje i Ministarstvu rada i penzionog sistema, ali do zaključenja ovog teksta samo nam je HZMO odgovorio.
– U slučaju smrti korisnika penzionog primanja dospela primanja pripadaju do zadnjeg dana u mesecu u kojem je korisnik umro. Budući da se penzija pokojniku ne može isplatiti, Zavod od banke i pošte zahteva povraćaj sredstava za mesec u kojem je korisnik primanja umro, te ih isplaćuje nasledniku na osnovu rešenja o nasleđivanju. Intencija navedenog propisa je korišćenje i preraspodela penzionog primanja među naslednicima, što ne bi bilo moguće ukoliko bi novac ostao na računu preminulog korisnika – rekli su iz HZMO-a.
A KADA IM DRŽAVA VRATI PARE – MORAĆE DA PLATE NA NJIH POREZ
No tu nije kraj petljavinama s imovinom pokojnika. Jednom kada država odluči da vrati novac, na njega će naslednicima naplatiti porez.
– To Ministarstvo finansija naslednicima računa kao drugi dohodak i na njega obračunava poreze – objasnio je Mirando Mrsić umesto Ministarstva rada i penzionog sistema i Ministarstva finansija koji nisu odgovorili na ova pitanja.
– Ne bi smeli da naplaćuju porez u prvom naslednom redu, ali tamo se više ne zna ni ko pije ni ko plaća – rekao je Mrsić.
SLAMARICA – SIGURICA
Penzije su već oporezovane ako prelaze određene iznose, ali Republika Hrvatska, nakon što je uzela novac koji joj ne pripada, na njega još jednom obračunava porez.
Najkraće, poručuje vam da ste zaradili na smrti onih koje je već oporezovala. Na sreću, imate pravo na povraćaj poreza od dohotka od smrti, ako niste u istoj godini previše zaradili. Na kamate od toga što vam je država uzela novac – nemate pravo.
Ukratko, država Hrvatska poručuje svojim gražanima da, ako nameravaju da umru i ne žele da oštete svoje naslednike, podignu sav novac s računa i spreme ga pod slamaricu/dušek.
penzioneri.me/Telegraf.rs/index.hr
Slične novosti
USSCG: Izmjenama zakona omogućiti dijelu radnika odlazak u penziju
Ana Ana - nov 20, 2024Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) je svim poslaničkim klubovima u Skupštini Crne Gore uputila Inicijativu za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama…
Danas počinje isplata penzija
Ana Ana - nov 19, 2024Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore obavijestio je korisnike prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja da će isplata redovnog mjesečnog primanja za…
(VIDEO) Pitali smo penzionere u Podgorici: Možete li da živite od penzije?
Jasna Pejović - nov 15, 2024Ekipa VOP TV pitala je podgoričke penzionere mogu li da žive od penzije i da li su zadovoljni povećanjem. Uglavnom su zadovoljni povećanjem,…
Ostavite Komentar