Grijeh je ne reći ono što osjećaš
“Osjećam se loše kako se moj prijatelj odnosi prema meni, ali mu nisam rekao ništa da ga ne bih naljutio”, “Ne mogu reći mom dečku da želim da ga ostavim, jer bi mu to jako teško palo” … Koliko često nijeste imali hrabrosti da kažete šta osjećate?
Mi ćutimo zbog straha od reakcije drugih, jer nas plaši pokazivanje emocija, ali na kraju se mi osjećamo loše. Ako ne kažemo ono šta mislimo ili osjećamo, drugi neće moći da pogođaju, a mi ćemo se samo osjećati sve gore.
Dajte drugima do znanja kako se osjećate, iznesite svoje mišljenje, izrazite svoje ideje ili riječi i recite da se ne osjećate slobodno, zagospodarite svojim životom.
Pet dobrih razloga da kažemo ono što osjećamo
Reći ono što mislimo nas čini nervoznim, ali potiskivanje naših misli ili osjećanja negativnije utiče na naš odnos sa drugima. Iz tog razloga, objašnjavamo pet razloga zašto treba reći šta osjećate.
To će biti oslobađanje
Kada izrazite svoje mišljenje ili osjećanja s poštovanjem, ljubavlju i naklonošću, govoreći šta vam smeta ili šta vas muči, osjećate odmah duboko oslobođenje. To je zato što se emocije koje ne izražavamo pretvaraju u teret koji nosimo na ramenima svaki dan, i koje miniraju naš odnos sa drugima, čak i ako ne shvatimo to uvijek.
Osjećaćete se bliže drugima
Kada više ne postoje prepreke, jer su dvoje ljudi rekli sve što osjećaju, stvara se bliskost i intimnost koja ojačava povjerenje u drugog i poboljšava odnos. Znaćete kako se osjeća druga osoba i ona će znati kako se vi osjećate, a to će vam pružiti veliki mir.
Bićete ono što jeste
Kada sakrijete ono što mislite, vi se skrivate sami od sebe, stvarajući zid koji vam neće dozvoliti da gledate naprijed, i koji ne dozvoljava nikome da vas vidi onakvim kakvi jeste. Nasuprot tome, kada date odriješene ruke svojim osjećanjima, kroz riječi, poglede, poljupce i zagrljaje, osjećate se živim. Bićete konačno ono što jeste, nećete se više skrivati iza svojih riječi, i možete u potpunosti uživati u tim osjećanjima koja izražavate gestovima i riječima.
Ako ne pokažeš ono što jesi, drugi ćete pogrešno zamišljati. Oni će vidjeti samo izblijeđelu sliku koja im ne dozvoljava da te realno procijene, niti da cijene tvoje vrline.
Poboljšaćete komunikaciju
Kada naučite da kažete ne, da kažete šta osjećate, komunikacija sa drugima dostiže nivo transparentnosti, gdje nema ništa sakriveno. Nivo na kojem ćete se osjećati mnogo ugodnije, jer se nećete bojati da izrazite ono što vaše tijelo i um žele.
Postaćete koherentniji
Ako ne kažemo ono što osjećamo, postoji velika neusklađenost između onoga što jesmo i onoga što mi pokazujemo. Kada naučimo da razgovaramo, međutim, kada dajemo glas onome što nas brine, imamo veću konzistentnost između onoga što imamo u nama i što izražavamo spolja.
Kako da kažete šta osjećate
Da biste mogli da kažete ono što osjećate, jednostavno morate naučiti da budete asertvni (uporni, samouvjereni, samosvjesni, samopouzdani). Asertivnost se koristi da izrazi drugim ljudima naše istinske želje i potrebe, demonstrirajući dostojanstvo i povjerenje u sebe.
Evo nekoliko savjeta kako bi postali još asertivniji:
Promijenite negativne misli na pozitivne
Ponekad smo skloni da sebi kažemo veoma negativne stvari, kao “ja ne mogu to da uradim”, “ja nisam u stanju”, “šta će drugi misliti ako kažem ono što mislim, da li će se naljutiti?”. Sve ove misli utiču na naša osjećanja i polako stvaraju zid koji nas odvaja od drugih. Zid neizrečenih riječi, nesvjesnih osjećanja.
Pokušajte da eliminiše ove negativne misli i zamijenite ih sa više pozitivnih fraza: “Želim da pokušam, ako ne uspijem, bar ću naučiti svoju lekciju”, “Ja ću reći šta mislim, bez namjere da uvrijedim bilo koga, ali ću ostati vjeran sebi! ”
Budite svijesni da drugi ne mogu da vam čitaju misli
Iako je očigledno, ponekad mi kažemo da se “ništa ne dešava” kada se osjećamo ljutito ili razočarano. Što duže potisnemo ta osjećanja, to je gore za nas. Imajte na umu da niko ne može da vam čita misli ili da pogodi kako se osjećate, morate reći ako želite da znaju šta se dešava s vama.
Imajte na umu svoj cilj
Kada odlučite da kažete ono što osjećate, ne skrećite pažnju sa cilja. Sjetite se zašto želite to učiniti, nemojte se povući i mislite da ćete se sigurno osećati bolje. U većini slučajeva, ono čega se bojimo se ne desi i vi ćete shvatiti da ste se brinuli o tome nepotrebno.
Izjasnite se jasno
Da biste pravilno komunicirali, morate biti jasni. Nemojte komplikovati situaciju sa igrom riječi, počnite od korijena pitanja i jasno se izrazite. Koristite riječi koje tačno opisuju ono što želite, a ko god da vas posluša, biće vam zahvalan.
penzioneri.me/BebaMur
Slične novosti
USSCG: Izmjenama zakona omogućiti dijelu radnika odlazak u penziju
Ana Ana - nov 20, 2024Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) je svim poslaničkim klubovima u Skupštini Crne Gore uputila Inicijativu za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama…
Danas počinje isplata penzija
Ana Ana - nov 19, 2024Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore obavijestio je korisnike prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja da će isplata redovnog mjesečnog primanja za…
(VIDEO) Pitali smo penzionere u Podgorici: Možete li da živite od penzije?
Jasna Pejović - nov 15, 2024Ekipa VOP TV pitala je podgoričke penzionere mogu li da žive od penzije i da li su zadovoljni povećanjem. Uglavnom su zadovoljni povećanjem,…
Ostavite Komentar