DIREKTOR FONDA PIO: Ako se ukinu doprinosi, faliće do 500 miliona godišnje za penzije

Ukoliko dođe do ukidanja doprinosa, Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje će za isplatu penzija nedostajati 450 do 500 miliona eura godišnje. To je televiziji E saopštio vršilac dužnosti direktora Fonda PIO Ranko Aligrudić, komentarišući moguće ukidanje doprinosa za penzije koje je najavio lider Pokreta “Evropa sad” Milojko Spajić.

SPAJIĆ: Fond PIO će nastaviti da postoji i isplaćuje penzije

Spajić najavio mogućnost ukidanja doprinosa za Fond PIO: To nije fond nego budžetska potrošačka jedinica

Prema Spajićevim riječima, ukidanjem doprinosa rasteretili bi se poslodavci. Ipak, direktoru Fonda to se ne čini kao dobra ideja.

Još ne vidim mogućnost brzog ukidanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. To ne vidim, jer je problem nadomjestiti 450 do 500 miliona. Ovako ih imamo, tačno su izdvojeni i predviđeni doprinosi za PIO. Od visine naših doprinosa, kao i plate, određuju se prava koja crpimo iz Fonda- objašnjava Aligrudić.

Za predsjednika Upravnog odbora Udruženja penzionera “Za život dostojan čovjeka” Anđelka Lojpura, Fond PIO odavno je izgubio svrhu postojanja.

“Možete li zamisliti da vam neko uzme 15 odsto od vaših primanja i da neće da odgovori na vaše zahtjeve? Mogu li se, mimo statuta, u formi zaključka, dirati vaša primanja, što je Ustavom zaštićeno? To je toalni kolaps funkcionisanja Fonda PIO i kamo sreće da sjutra prestane da postoji”, objašanjava Lojpur.

Za razliku od Lojpura, u Fondu naglašavaju da ukidanje doprinosa ne smije biti olako donesena odluka.

“Zamislite da sada ukinemo odjednom doprinose za PIO. Nigdje u regionu, ne znam nijednu evropsku zemlju da se ne odbija od doprinosa penzijsko osiguranje. Imaju drugi modaliteti, ali da se doprinos za penzijsko osiguranje ne odbija, mislim da nema zemlje. Ako bismo dobili neke parametre, I ako bi to išlo u korist penzionera I nas zaposleninh, onda ne vidim problem”, ističe Aligrudić.

Nevažno je na koji račun će leći novac predviđen za penzije, kaže Lojpur.

“Svejedno je od koga će ta sredstva doći, kojim će putem proći i na koji će račun leći, ali to svakako više ne treba da bude račun Fonda PIO. Zamislite da država kaže – nećemo isplaćivati penzije. To je nemoguće”, zaključio je Lojpur.

Slične novosti

Radovanić: URA ne odustaje od povećanja penzija, u budžetu već postoji novac za tu namjenu
Novosti, Penzije, Treće doba
shares0 views

Radovanić: URA ne odustaje od povećanja penzija, u budžetu već postoji novac za tu namjenu

Ana Ana - jun 11, 2026

Generalni sekretar Građanskog pokreta URA Mileta Radovanić izrazio je sumnju da Vlada i vladajuća većina odbijaju da podrže predlog za povećanje penzija, iako…

Vlast odbija da poveća penzije za 40 eura
Novosti, Penzije, Treće doba
shares543 views

Vlast odbija da poveća penzije za 40 eura

Ana Ana - jun 11, 2026

Odbor za rad i socijalno staranje nije podržao predlog GP URA da se povećaju penzije svim penzionerima za 40 eura, kao ni da…

Fond PIO: Majske penzije biće veće 0,95 odsto
Novosti, Penzije, Treće doba
shares543 views

Fond PIO: Majske penzije biće veće 0,95 odsto

Ana Ana - jun 03, 2026

Majska stopa usklađivanja penzija od 0,95 odsto rezultat je primjene zakonom utvrđenih parametara i dostupnih pokazatelja (koje objavljuje MONSTAT) u trenutku obračuna, poručili…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.

Preporučeni članci