Fizička aktivnost kod starijih osoba

Fizička aktivnost je odlučujući faktor za kvalitetan stil života, koji ujedno sprečava i smanjuje različite fizičke i psihičke promene koje su vezane za starenje. Stariji muškarci i žene mogu s godinama znatno poboljšati kako kondiciju i snagu, tako i ravnotežu i pokretljivost. Fizička ativnost čak djeluje tako što može pozitivno uticati na razne psihološke faktore i kvalitet života starijih, a isto tako može da spreči demenciju.

Faktori rizika
Pasivnost i starost su zajedno veliki faktor rizika za razvoj bolesti. Neometan rad organizma u starosti češći je kod osoba koje ostaju aktivne i znatno ukazuje na to da hronične bolesti, koje su u vezi sa starenjem, u određenoj mjeri zavise prije od fizičke pasivnosti nego od samog starenja. Funkcionalna sposobnost kod starije osobe zavisi od godina, pola, gena, bolesti, kao i od  fizičkog i psihičkog načina života.

Faktori zdravlja
Zdravstvene prednosti fizičke aktivnosti su u velikoj mjeri jednake za starije osobe i ostale starosne grupe. Istraživači pokazuju da je moguće poboljšati zdravlje i sprečiti bolest kroz fizičku aktivnost i treniranje, čak i kod osoba sa malim sposobnostima i složenom kliničkom slikom.
Fizička aktivnost i trening vode povećanju mišićne mase i mišićne snage i boljoj funkcionalnoj sposobnosti kada su u pitanju koordinacija, ravnoteža i pokretljivost, koje u svojoj osnovi smanjuju rizik povreda usled padova. Treniranje u društvu i pozitivnom okruženju doprinosi pozitivnom uticaju na pamćenje, sposobnost inicijative, raspoloženje i doživljaj zdravlja. Fizička aktivnost može da spriječi razvoj i poboljša funkcije kod osoba sa demencijom.

Preporuke
Starije osobe nisu homogena grupa što podrazumijeva da je teško dati jedno opšte uputstvo. Treba izložiti individualno dokazane programe treniranja i aktivnosti.
• Aktivnosti kao što su biciklizam, nordijsko hodanje i šetnje 2 – 3 puta nedeljno najmanje 20 minuta laganim ili srednjim intenzitetom utiču pozitivno na faktore rizika koji dovode do oboljenja srca i krvnih sudova.
• Trening snage najmanje 1 – 2 puta nedeljno za ruke i noge sa najmanje 10 – 12 ponavljanja sa najjačim mogućim otporom. Treniranje, kao što je  ustajanje i sedanje na stolicu ili stepenik, moguće je sprovoditi svakodnevno.

penzioneri.me/besplatansport

Slične novosti

Krajem maja ili početkom juna odluka o eventualnom povećanju penzija
Novosti, Penzije, Treće doba
shares453 views

Krajem maja ili početkom juna odluka o eventualnom povećanju penzija

Ana Ana - maj 03, 2024

Fond PIO donijeće krajem maja ili početkom juna odluku o eventualnom povećanju penzija. “Podatke o visini parametara koji su bitni za usklađivanje penzija…

NVO UDRUŽENJE PENZIONERA CRNE GORE: Penzioneri u prethodnim godinama bili zakinuti
Novosti, Penzije, Treće doba
shares522 views

NVO UDRUŽENJE PENZIONERA CRNE GORE: Penzioneri u prethodnim godinama bili zakinuti

Ana Ana - maj 01, 2024

Udruženja penzionera Crne Gore – Za život dostojan čovjeka, Pokreta penzionera i mjesnih udruženja Masline, Gornja Gorica, Ljubović, Gorica i Jedinstva kazali su…

Prevaranti pokrali 3,4 milijarde dolara od starijih Amerikanaca
Novosti, Treće doba, Život 55+
shares192 views

Prevaranti pokrali 3,4 milijarde dolara od starijih Amerikanaca

Ana Ana - maj 01, 2024

Prevaranti su prošle godine ukrali više od 3,4 milijarde dolara od starijih Amerikanaca, prema izvještaju FBI-ja. Izvještaj pokazuje da je porasla suma koju…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.

Preporučeni članci