Krastavac, tikvice i narandže – odlični su za osvežavanje organizma na letnjim vrućinama

Narednih dana smenjivaće se kiša i sunce, a kada ponovo krenu tropski dani, na sve moguće načine pokušaćemo da se rashladimo. Od klima uređaja, preko gradskih kupališta do hladnih napitaka. Da li ste znali da i hrana može da nas osveži?

Kada je hladno željni smo jake, masne i zapržene hrane. Kada „zvezda upeče“, umesto slasnih zalogaja biramo voće, salate, sladoled. Šta na sve to kaže medicina? Postoji li, zaista, hrana koja nas „greje“ i hrana koja nas osvežava? Da li je svejedno šta jedemo na vrućini?

„Namirnice koje su bogate masnoćama,meso i mesne prerađevine, mast, maslac, masna mleka su namirnice koje nas greju. Zato što je potrebna veća količina energije koja se stvara kod nas da bi se te namirnice svarile i apsorbovale. Postoje namirnice koje su bogate voćnim kiselinama i vodom“, izjavila je dr Veroslava Stanković, specijalista ishrane.

Postoje namirnice kojima možemo da pobedimo vrućinu, one sadrže dosta vode.

„To su pre svega povrće i voće, povrće koje ima malu količinu kalorija i veliku količinu dijetnih vlakana“, kaže dr Stanković.

„Na prvom mestu to su one namirnice koje obiluju vodom. Krastavac, tikvica, paradajz, ono zeleno, lisnato, koje pogoduje dijetnim vlaknima, pa su s toga dobre za hlađenje organizma“, savetuje nutricionistkinja Ana Todorović.

Recept RTS-ove klinike „Nazdravlje“

1. Hrana i voda su naše gorivo.2. Daju nam snagu, poboljšavaju koncentraciju, osvežavaju celokupan organizam.

3. Ne preskačite obroke. Jedite umereno.

Ne birajte hladne namirnice, jer je zabluda da hladne namirnice hlade organizam.

„Uverenje da hladne namirnice hlade organizam je donekle tačno. To je brzo hlađenje organizma, zatim on upotrebljava sopstevni mehanizam, da vrati temperaturu tela. S toga treba biti pažljiv u odabiru namirnica, koje hlade“, rekla je Ana Todorović.

Ako želite da se rashladite, jedno je sigurno, po vrućini je bolje jesti voće i povrće. Ali, umereno.

„Voće je bogato kiselinama, vodom, ali i šećerom. Šećer je taj koji ima osmotsku aktivnost i za sobom povlači vodu i dovodi do dehidratacije, moramo da vodimo računa o količini, 200 do 300 grama u toku dana treba unositi voće“, kaže dr Stanković.

„Miks citrus, narandža, koja će nas rashladiti, a neće nas opteretiti suvišnim kalorijama“, dodaje nutricionistkinja Todorović.

Da li ste znali da više od 60 odsto našeg tela čini tečnost. Zato i ne čudi što kada vodu gubimo, moramo brzo i da je nadoknadimo.

 

penzioneri.me/rts.me

Slične novosti

SPAJIĆ: Građani da ne brinu za penzije
Novosti, Penzije, Treće doba
shares626 views

SPAJIĆ: Građani da ne brinu za penzije

Ana Ana - apr 24, 2024

Govoreći o najavljenoj reformi Fonda PIO premijer Milojko Spajić poručio da građani ne treba da strahuju za svoje penzije. „Dosadašnje uplate za Fond…

Reforma penzionog sistema: Moguće da dio doprinosa bude na dobrovoljnoj osnovi?
Novosti, Penzije, Treće doba
shares293 views

Reforma penzionog sistema: Moguće da dio doprinosa bude na dobrovoljnoj osnovi?

Ana Ana - apr 23, 2024

Reforma penzionog sistema biće definisana fiskalnom strategijom i nema bojazni od gašenja Fonda PIO, poručuju iz Pokreta Evropa sad, a nakon izjave ministra…

Vuković: Planiramo reformu penzionog sistema, biće korekcije penzijskih doprinosa
Novosti, Penzije, Propisi
shares0 views

Vuković: Planiramo reformu penzionog sistema, biće korekcije penzijskih doprinosa

Jasna Pejović - apr 22, 2024

Ministar finansija Novica Vuković rekao je u intervjuu za Glas Amerike da je povećanjem penzija u Crnoj Gori početkom godine počela primjena programa…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.

Preporučeni članci