Šta za vas znači starost?
Da li uopšte razmišljate o starenju i šta to za vas znači? I u kojim godinama je, po vašem mišljenju, čovek zapravo star? Evo šta su na tu temu rekli naši sugrađani.
Koliko često razmišljamo o starenju? Čega se bojimo, a čemu se radujemo u vezi sa starošću? Šta je najveći izvor zadovoljstva, a šta najveća briga u starosti? Kada je kasno za započinjanje sopstvenog biznisa ili za zaljubljivanje?
Na ova, i mnoga druga pitanja, odgovore daje istraživanje “Istina o godinama” ekspertskog centra agencije McCann Beograd. Istraživanje je sprovedeno na svjetskom nivou u više od 30 zemalja, što daje autentični uvid u globalna dešavanja, kao i mogućnost upoređivanja lokalnih i globalnih rezultata.
Cilj ove studije je bio dvojak – s jedne strane ona istražuje odnos i stavove prema starenju kroz različite generacije, a sa druge, pruža mogućnost boljeg razumevanja onih koji su ušli u godine u kojima im društvo pripisuje etiketu star(ij)ih.
U našoj zemlji istraživanje je sprovedeno na nacionalno reprezentativnom uzorku od 1.000 ispitanika starijih od 18 godina, a poseban dio studije bavi se starijima od 55 godina kojih je u istraživanju bilo 500.
“Starenje nije tema koja je rezervisana samo za stare. Starenje je neminovan proces koji ‘pogađa’ sve generacije i sve ljude, ma gdje živjeli i ma kakvim stilom života živjeli. Pritisak da se osećamo i izgledamo mlado nikada nije bio veći nego u današnje vreme. Ova studija nam je pokazala na koji način ljudi zaista doživljavaju starenje i starost, kako se taj odnos menja sa godinama života, da li i šta radimo da usporimo starenje, za čime ćemo jednog dana možda žaliti, po čemu se mi u Srbiji razlikujemo u odnosu na svet i još mnogo toga. Ova tema do sada nije istraživana na ovako sveobuhvatan način tako da nam rezultati studije daju jednu novu perspektivu u sagledavanju procesa starenja i našeg odnosa prema njemu iz mnogo različitih uglova”, kaže Željka Mićić, menadžrka za istraživanja i razvoj u agenciji McCann Beograd.
U nastavku vam otkrivamo nekoliko istina o godinama:
Ne radujemo se starosti
U Crnoj Gori, osobe u 20-im i 30-im godinima života su najmanje zabrinute za proces starenja i najmanje razmišljaju o starosti jer je vide kao daleku budućnost. Međutim, sa godinama sve manje smo ravnodušni prema činjenici da starimo, a sve više zabrinuti i uplašeni.
Finansije su najveća briga stari(ji)h u Srbiji, dok je porodica je najveći izvor zadovoljstva
Najveći izvor zadovoljstva za 72 odsto osoba starijih od 55 godina su njihova djeca i unuci, pa bi tako najveći procenat njih najradije provodio vreme upravo u krugu porodice. Pored toga, 95 odsto ispitanika tvrdi da ima dobar odnos sa potomcima, i žele da budu upamćeni najviše kao neko ko je brinuo o porodici i prijateljima
Finansijske poteškoće su glavni problem stari(ji)h u Crnoj Gori, a zatim slijede brige vezane za probleme njihove djece i unuka.
Kada smo, zapravo, stari
Najveći procenat učesnika studije smatra da smo stari kada uđemo u sedmu deceniju života, ali mlađe osobe pomeraju ovu granicu ka 50-im, dok oni stariji u većem procentu smatraju da je osoba stara kada uđe u 70-te. Takođe, 58 odsto ispitanika kaže da za ljubav nikada nije kasno i da za nju nikada nismo stari.
penzioneri.me/mondo.rs
Slične novosti
Fond PiO: 400 eura za 29 penzionera koji su napunili 100 i više godina
Ana Ana - dec 18, 2024Tradicionalnu novogodišnju čestitku, koja ove godine iznosi 400 eura, primiće 29 penzionera koji su napunili 100 i više godina, poručili su iz Fonda…
Danas počinje isplata novembarskih penzija
Ana Ana - dec 18, 2024Iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) saopštili su da danas počinje isplata novembarskih penzija. “Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore obavještava…
DPS: Nezakonito penzionisanje sudija Ustavnog suda izazvalo bi institucionalni haos
Ana Ana - dec 17, 2024Sa naglašenim osjećajem zabrinutosti, obraćamo vam se povodom namjere poslanika vladajuće većine da sazovu sjednicu Ustavnog odbora i, suprotno važećim zakonskim odredbama, penzionišu…
Ostavite Komentar