Stariji sve duže žive, pa države pomjeraju starosnu granicu za odlazak u penziju? Ovim zemljama prijete “globalne bombe” i kriza
Penzioneri u Holandiji, Turskoj i Hrvatskoj primaju više od 100 odsto plate kada se penzionišu. Zapravo, holandski i turski penzioneri dobijaju 101 i 102 odsto, dok recimo hrvatski penzioneri dobijaju velikodušnih 129 odsto plate. Ovo su podaci OECD-a, Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj, koja je analizirala podatke 35 zemalja članica, kao i određeni broj drugih nacija, piše weforum.org.
Prema ovim podacima, Portugalci i Italijani dobijaju sasvim zadovoljavajuće penzije u odnosu na zarade, 95 i 93 odsto od plate. Na drugom kraju skale su penzioneri u Velikoj Britaniji, koji imaju najgore uslove od svih OECD zemalja. Oni primaju samo 29 odsto od plate koju su zarađivali. Čisto poređenja radi, OECD prosjek je 63 odsto, a prosjek u EU je 71 odsto.
SVE BOLJA ZDRAVSTVENA ZAŠTITA, PA PENZIONERI SVE DUŽE ŽIVE
Iako mnoge od ovih brojki deluju velikodušno, oni samo maskiraju mnoge ozbiljne probleme. Poboljšana zdravstvena zaštita u razvijenom svijetu znači da ljudi duže žive, što znači da na penzije odlazi više novca nego što je sistem dizajniran da podnese. Prema podacima Svjetske banke, penzioneri u šest zemalja sa najboljim penzionim sistemima žive između osam i 11 godina duže.
OČEKUJE NAS NAJVEĆA PENZIONA KRIZA U ISTORIJI
Penzioni sistemi u Velikoj Britaniji i Holandiji, kao i još nekim zemljama u svijjetu, opisani su kao “globalne bombe”, napisao je u izvještaju Svjetski ekonomski forum. Ovo je zato što se očekuje da ovi sistemi stvore deficit do 2050. godine od 224 biliona dolara čime će se stvoriti najveća penziona kriza u istoriji. Mnoge zemlje, uključujući nekoliko članica EU i OECD-a, iz tog razloga povećavaju granicu nakon koje muškarci i žene mogu da se penzionišu.
U Velikoj Britaniji, Vlada planira povećanja, pa će se godine za odlazak u penziju još podići, na 67, između 2026. i 2028. godine. Velika Britanija naložila je poslodavcima da obezbijede penzioni plan zaposlenima koji imaju 22 godine i više i zarađuju najmanje 10.000 funti godišnje.
Pogledajte kakva je trenutna situacija u Evropi kada je u pitanju odlazak u penziju:
Očekuje se da u Austriji do 2033. godine budu izjednačene godine odlaska u penziju žena i muškaraca (65). U Hrvatskoj će do 2038. godine granica za muškarce i žene biti izjednačena i pomjerena na 67 godina. Granica za odlazak žena u penziju će se prvo do 2030. godine pomjeriti na 65 godina. U Danskoj granica za penziju će postepeno biti podizana da bi 2022. godine dostigla 67 godina.
Od 2030. godine pa nadalje granica će biti podizana maksimum godinu dana na svakih pet godina zavisno od produžetka života stanovništva. Tako će do 2031. godine granica biti 68 godina, 2032. godine biće 69 godina, itd.
U Njemačkoj i Francuskoj će moći da se ode u penziju sa 67 godina, u Njemačkoj do 2029. a u Francuskoj do 2023. godine. U Italiji će starosna granica za odlazak u penziju biti 67 godina do 2021. godine.
(penzioneri.me/Telegraf.rs)
Slične novosti
Spajić: Cijene struje neće rasti, plate još veće, prosječna penzija od januara skoro 600 eura
Ana Ana - nov 01, 2024U toku je tematska konferencija predsjednika Vlade Milojka Spajića u vezi sa realizacijom programa Evropa sad 2. Spajić je na početku izlaganja kazao…
(FOTO) ONA JE PRIMJER DA NIKADA NIJE KASNO: Baka Zorka u 71. godini položila vožnju “Kada su mi rekli čestitam, mojoj sreći nije bilo kraja
Jasna Pejović - okt 31, 2024Da su godine zapravo samo broj na papiru i da nikada nije kasno da ostvarite ono što mnogo želite, na najbolji način na…
Spajić: Reforme Vlade dovešće isključivo do povećanja penzija
Ana Ana - okt 29, 2024Premijer Milojko Spajić odgovara danas u Skupštini na pitanja predstavnika poslaničkih klubova, na posebnoj sjednici parlamenta posvećenoj premijerskom satu. Minutom ćutanja poslanici su…
Ostavite Komentar