TITO JE ŽELIO JUGOSLAVIJU KAO SVJETSKU SILU: Procurjela MAPA KOMUNISTIČKE JUGE pod vodjstvom Maršala, evo ko je sve bio u njoj!

Neki se danas s nostalgijom sjećaju Jugoslavije, smatraju kako se tada živjelo bezbrižnije i sigurnije, a drugi smatraju da je Jugoslavija bila vještačka tvorevina koja je decenijama na silu pokušavala na okupu i u zajedništvu da održi nespojive narode.

Međutim, ko zna kakva bi sudbina Jugoslavije bila da je kojim slučajem ostvaren u javnosti malo poznat plan Josipa Broza Tita.

Istoričarka Sabrina Ramet prošle godine je za medije rekla kako je SFRJ pod Titom htjela da stvori integralnu Jugoslaviju, koja bi uključivala pogranična područja oko Jugoslavije: Grčku, Trakiju, Albaniju, Bugarsku, bar jedan dio austrijske Koruške, kao i cijelu italijansku provinciju Furlanija – Julijska krajina.

Među pristalicama jugoslovenskog iredentizma bili su i monarhisti i republikanci u doba prije stvaranja Jugoslavije 1918. godine.

Sabina Ramet se poziva i na izjavu političara Svetozara Pribićevića da bi se Jugoslavija trebala prostirati “od Soče do Soluna”. Možda najčudnije u ovom sistemu djeluje to što su kao dio Jugoslavije navedene i Bugarska i Albanija.

Ovako bi izgledala SFRJ da je bilo po Titovom

Ipak, navodi se da je politički pokret Zveno u Bugarskoj podržavao ideju uključenja Bugarske i Albanije u zajedničku državu Južnih Slovena. Pokret Zveno učestvovao je u državnom udaru u Bugarskoj 1934. godine. Zahtijevali su savezništvo s Francuskom i uključivanje Bugarske u Jugoslaviju. Čak je i britanska vlada tokom Drugog svjetskog rata podržala ideju stvaranja Velike Jugoslavije, kao odgovor na pristupanje Bugarske Silama Osovine.

Nakon Drugog svjetskog rata, Tito je objavio da Jugoslavija polaže prava na Trst i cijelu Karinciju, uključujući Austrijsku Korušku.

– Oslobodili smo Korušku, ali su međunarodni uslovi bili takvi da smo morali privremeno da je napustimo. Koruška je naša i mi ćemo se za nju boriti – poručivao je Tito.

Takođe, pojavila se zanimljiva karta koja prodviđa kako bi SFRJ izgledala da su se Titovi planovi obistinili, i to u dva slučaja:
* da je maršalova vizija uključivala Albaniju i djelove Rumunije i Grčke, uključujući i Solun

* da je Bledski sporazum između Tita i Dimitrova uključivao integraciju Bugarske u zajednicu jugoslovenskih zemalja

Autor neobične karte ističe da bi u nekom “paralelnom svemiru” komunistička revolucija u Grčkoj barem djelimično uspjela, čime bi se neki djelovi zemlje odcijepili i pridružili Jugoslaviji. Isto se odnosi i na Vlašku, bivšu kneževinu, a danas istorijsku pokrajinu Rumunije.

Da se kojim slučajem ovaj ipak nevjerovatan scenario dogodio, Jugoslavija bi se prostirala, kako se u tekstu navodi, od Klagenfurta do Istanbula.

dijaspora.news/espreso

Slične novosti

CKB o ukidanju rada poslovnica subotom u cijeloj CG: Prilagođavamo se potrebama svih klijenata, posebno najstarijih
Novosti, Penzije, Treće doba
3 shares112 views

CKB o ukidanju rada poslovnica subotom u cijeloj CG: Prilagođavamo se potrebama svih klijenata, posebno najstarijih

Jasna Pejović - jan 21, 2025

Iz Crnogorske komercijalne banke kazali su, povodom ukidanja rada svojih poslovnca subotom u cijeloj Crnoj Gori, da je ova banka posvećena "unapređenju usluga…

Cetinjski penzioneri o uvođenja besplatnog električnog prevoza: Ovo nam je olakšalo život
Novosti
3 shares318 views

Cetinjski penzioneri o uvođenja besplatnog električnog prevoza: Ovo nam je olakšalo život

Jasna Pejović - jan 21, 2025

Besplatno električno vozilo za penzionere svakog jutra, osim vikendom, kreće u 7 časova ispred zgrade Prijestonice Cetinje Nakon mjesec i po dana od…

Gutić: Srazmjerne penzije neće biti uvećane dok se ne usvoji zakon
Novosti, Penzije, Treće doba
shares369 views

Gutić: Srazmjerne penzije neće biti uvećane dok se ne usvoji zakon

Ana Ana - jan 17, 2025

Ukoliko Skupština ne usvoji izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), blizu četiri hiljade srazmjernih penzionera neće dobiti minimalnu penziju…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.

Preporučeni članci