Patuljasto voće je idealno za terase

Ako imate samo terasu ili malo dvorište u kojem ne možete da zasadite pravo stablo jabuke ili kruške, rješenje za vas je patuljasta varijanta. Mini-voće je hit u svijetu koji možete nabaviti i kod nas u boljim rasadnicima.

Ovo voće se lako gaji, prihranjuje i štiti, pa vam neće biti potrebno naročito znanje da uberete slasne plodove. Čak je moguće produžiti sezonu dozrijevanja takvih voćki, jer ih možete smjestiti u zaštićene prostore.

Iako zauzimaju malo prostora, patuljaste voćke daju velike i lijepo obojene plodove, dominiraju okolinom, a posebno je prijatno što ih i djeca sama mogu ubrati i pojesti. Zbog svega toga nije ni čudo što je potražnja za patuljastim voćem sve veća, a najpopularnije su jabuke, breskve, kruške, trešnje i šljive.

Patuljaste sorte imaju stablo niskog rasta i uglavnom su samooplodne. Za osam do deset godina dostižu maksimalnu visinu od 1,5 metara. Različite vrste sazrijevaju u različitim periodima: jabuka od kraja avgusta do početka oktobra, kajsija tokom jula, kruška od kraja septembra do početka oktobra, trešnja od kraja maja do kraja jula, nektarina od jula do septembra, breskva od jula do septembra, a šljiva u avgustu.

Presađivanje

Patuljasto voće uzgaja se i prodaje u kontejnerima koji ne mogu da budu njihovo trajno stanište. Ne ostaju sve vrste voća niske rastom, ali ipak ne razvijaju dimenzije svojih velikih srodnika. Dekorativne saksije od gline, plastike ili drveta dobro su rješenje, ali moraju da budu dovoljno velike da bi korijen mogao normalno da se razvija.

Neophodno je i da svakog proljeća provjeravate da li je voćka prerasla saksiju.

Pri izboru posuda za presađivanje vodite računa da postoji dovoljno veliki otvor za oticanje vode. Svakako je bitna i kvalitetna zemlja bogata hranjivim materijama. Prilikom presađivanja busen zasadite na istu dubinu kao i u prethodnoj saksiji.

Stanište

Voćkama obezbijedite sunčano stanište i obilno ih zalivajte dva-tri puta nedjeljno, što je mnogo bolje od svakodnevnog zalivanja samo po površini. Nije potrebno pretjerano prihranjivanje.

Na proljeće je po saksiji dovoljno 20-25 grama đubriva koje se pomiješa sa supstratom. Svima njima potrebno je dosta sunca jer se tako stvara šećer u plodu, a to znači više sunca – slađi plod.

 

penzioneri.me/nezavisnenovine

Slične novosti

Krvavac: Plate i penzije veće, cijene niže
Novosti, Penzije, Treće doba
shares896 views

Krvavac: Plate i penzije veće, cijene niže

Ana Ana - sep 07, 2024

Implementacijom programa ES2 i limitiranjem cijena u trgovinama stvorili smo pretpostavke da građani imaju na raspolaganju veće plate i penzije i niže cijene,…

Pavićević: Zaposlena u Domu starih u Pljevljima za pet mjeseci završila srednju školu
Novosti, Treće doba, Život 55+
shares389 views

Pavićević: Zaposlena u Domu starih u Pljevljima za pet mjeseci završila srednju školu

Ana Ana - sep 06, 2024

Zarija Pavićević iz Alternative sinoć je u Info plusu na ADRIA televiziji iznio podatak da je zaposlena u Domu starih u Pljevljima stekla…

Opozicija ukazala na loše strane Zakona o PIO: Prosječan građanin imaće manja primanja kada ode u penziju
Novosti, Penzije, Pitanja
shares765 views

Opozicija ukazala na loše strane Zakona o PIO: Prosječan građanin imaće manja primanja kada ode u penziju

Ana Ana - sep 06, 2024

Skupštinski odbor za ekonomiju podržao je, glasovima vladajuće većine, izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), kojim je predviđeno smanjenje…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.

Preporučeni članci