Bakin domaći hleb
Naše su bake odrasle na domaćem hlebu. Vrijeme koje im je olakšalo svakodnevnicu i lišilo ih obaveze da ga svakodnevno same mijese, nije izbrisalo njihovu ljubav prema dobro izrađenom tijestu od kojeg se pravi hleb. Iako su uvijek bile više sklone ukusu i mirisu hleba njihovim rukama spremljen prestale su da ga mese, jer su se mlađi naraštaji navikli da im ga bake samo kupe u prodavnici i smatrali da je time njima olakšan posao.
Naše su bake, poput uzrečice, često govorile: „Hleba u kući mora uvijek da bude“.
I zaista hleb je osnovna namirnica, a dok je „hleba“ ima i života. Na neobičan način naučile su nas da je hrana neophodna i u isto vrijeme jedan od izvora zadovoljstva. Jer, ko može odoljeti bakinom hlebu.
Događalo se ponekad da hleb ne mogu da kupe i tada bi pokazale svoje umeće.
Zamesile bi ga same, na vrijeme, da se ne dogodi da u kući hleba nema.
Naših se baka sećamo kao dobrih domaćica. Nije im bilo teško da nas iznenade toplom pogačom, ili jutrom nekim svježim, ukusnim pecivom.
Sastojci
- 1 kg brašna
- 1 malo pakovanje svježeg kvasca (40 gr)
- Pola kašičice soli i oko 8 dcl vode
Hleb se uobičajeno mesio od bijelog ili polubijelog brašna. I količina tijesta bila je veća. Koristili su 2kg brašna, a nekad i više. Kad bi se pravio veći hleb bake bi izdvojile 2-3 manje jufke i od njih napravile pogače koje bi se pojele dok su još tople. Bez obzira koliko hleba hoćemo da umjesimo način spremanja je isti.
Kvasac malo izdrobimo i stavimo u čašu, dodamo kroz prste šećer i nalijemo toplom vodom čašu do pola. Promešamo i ostavimo da kvasa. Napraviće se za kratko vrijeme pjena koja će ispuniti času. U posudu sipamo brašno i malo soli (preporučujemo vam da ne stavljate mnogo soli kako hleb ne bi bio slan već neutralnog ukusa ). Na sredini napravimo malu udubinu i tu sipamo nadošli kvasac. Sa mlakom vodom zamesimo srednje tvrdo tijesto.
Mijesimo duže, sve dok tijesto ne počne da se odvaja od prstiju. Ostavimo izrađeno tijesto da kvasa i odmara oko 2 sata ( na toplom mjestu ). Nakon toga stavljamo ga u kalup. Kalup se podmaže uljem i pospe brašnom da se testo ne bi zalepilo. Kad se hleb ispeče, izvadimo ga iz kalupa, poprskamo ili blago premažemo hladnom vodom, prekrijemo lanenom krpom i ostavimo da se ohladi. Hleb se peče u dobro zagrejanoj rerni na temperaturi od 250 stepeni. Potrebno je oko pola sata da bude gotov.
Napomena: kad god pečemo tijesto najbolje je provjeriti da li je gotovo tako što ćemo tankim nožem probosti tijesto i ako na nožu nema tragova tijesta možemo biti sigurni da je tijesto pečeno.
Nećemo pogriješiti ako najpre zamesimo mekše tijesto i ostavimo ga da kvasa. U tom slučaju koristimo manje brašna (oko 600 gr) koje umesimo sa istom količinom vode, soli i kvasca. Kad tijesto naraste ponovo ga sa preostalim brašnom izradimo, uobličimo u oblik vekne i ostavimo da se odmori 10 minuta na samo uljem ili mašću podmazanom plehu. Veknu možemo nožem zaseći sa 2-3 poprečna reza ili sa jednim uzdužnim kako bi ljepše izgledao. Ispečen hleb prekrijemo lanenom krpom.
Napomena: Važno je da znate da će hleb biti ukusniji ako ga duže mesite.
penzioneri.me/secanja.com
Slične novosti
CKB zatvorila poslovnice subotom u cijeloj CG, penzioneri ogorčeni: Nemamo gdje podići svoj novac
Jasna Pejović - jan 12, 2025Crnogorski penzioneri koji svoje penzije primaju preko Crnogorske komercijalne banke (CKB) ogorčeni su jer su ih juče, gotovo bez najave, u filijalama širom…
Koprivica i prijatelji završili novogodišnju turneju u Domu starih “Duga” u Martinićima
Ana Ana - dec 31, 2024Nakon brojnih nastupa po Crnoj Gori u centrima za kulturu i ustanovama od posebnog društvenog značaja, Dragan Koprivica i prijatelji završili su svoju…
Novogodišnji pokloni za korisnike Doma starih i dva dnevna boravka
Ana Ana - dec 30, 2024Iz Doma starih Nikšić su korisnicima te ustanove, kao i korisnicima usluge dnevnog boravka, podijelili novogodišnje poklone, kako bi im uljepšali praznike koji…
Ostavite Komentar