Aspirin dnevno šteti starijima, evo zbog čega
Iako se starijima uglavnom preporučuje, čak i kada su dobrog zdravlja, da preventivno uzimaju aspirin, kao zaštitu od stvaranja tromba u krvotoku i od bolesti srca, nove studije ukazuju da bi stariji ipak trebalo da prenebregnu ovu čestu preporuku ljekara. Naime, istraživanje sprovedeno u Sjedinjenim Američkim Državama i Australiji na 19.114 zdravih osoba starijih od 70 godina, koje prethodno nisu imale problema sa srcem, pokazalo je da uzimanje ovog lijeka ne koristi zdravim ljudima u tom starosnom dobu, a povećava rizik od potencijalno fatalnog unutrašnjeg krvarenja.
Naučnici poslije ovih saznanja sugerišu da starije osobe dobrog zdravlja ne bi trebalo svakog dana da uzimaju aspirin.
Većina istraživanja o djelovanju “aspirina” sprovodi se na ljudima srednje dobi, a sve je više dokaza da se opasnosti uzimanja “aspirina” povećavaju kako starimo – citirao je Bi-Bi-Si zaključke naučnika.
Tokom njihovog istraživanja polovina od 19.114 učesnika pila je jedan aspirin u niskoj dozi dnevno kroz razdoblje od pet godina. Tri izvještaja objavljena u uglednom medicinskom časopisu New England Journal of Medicine pokazala su da ovaj lijek ne smanjuje rizik od bolesti srca, niti ima druge povoljne učinke na zdravlje. Ali, utvrđeno je da povećava broj obilnijih krvarenja u želucu.
To znači da milioni zdravih starijih ljudi širom svijeta koji piju aspirin u niskoj dozi bez medicinskog razloga možda to čine nepotrebno, jer istraživanje nije pokazalo opšti povoljni efekat po zdravlje koji bi amortizovao rizik od krvarenja – upozorio je profesor Džon Meknejl.
Profesor Piter Rotvel, sa Univerziteta u Oksfordu, vodeći stručnjak za aspirin, smatra da rezultati navode na jasan zaključak:
Ako imate više od 70 godina, zdravi ste i niste prethodno imali problema sa srcem, uzimanje aspirina zapravo vam neće donijeti neku veliku korist. Stoga nije preporučljivo da se sami liječite aspirinom, ako nemate konkretnu medicinsku indikaciju.
Rezultati se ne odnose na ljude koji piju aspirin zbog preživljenog srčanog ili moždanog udara – oni bi i dalje trebalo da slijede savjete ljekara i da piju lijek koji razređuje krv i smanjuje rizik od novog udara, sugerišu učesnici istraživanja.
Ko god duže vrijeme pije aspirin, ne bi trebalo odjednom da prestane, jer i to može prouzrokovati probleme – upozorio je profesor Rotvel.
penzioneri.me/novosti.rs
Slične novosti

Danas počinje isplata aprilskih penzija
Ana Ana - maj 19, 2025Iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja kazali su da danas počinje isplata aprilskih penzija. Kako su kazali, prosječna penzija (bez obračunate razlike) za…

Dom starih i Nikšićko pozorište potpisali memorandum o saradnji
Ana Ana - maj 12, 2025Memorandum o saradnji između JU Dom starih "Nikšić" i JU "Nikšićko pozorište", potpisan je danas. Memorandum je potpisan sa ciljem unapređenja kvaliteta života…

Ne čekaj dok bude prekasno! Tebi je to trenutak, a njima cijeli svijet
Jasna Pejović - maj 09, 2025— Znaš što je najteže u starenju? — Što? — To što postaješ nevidljiv. Dok si mlad, još si "netko": lijep, zabavan, karizmatičan,…
Preporučeni članci

Svaki drugi penzioner u Pljevljima na “minimalcu”
Ana Ana - maj 07, 2025
Ostavite Komentar