NAŠ narod ima bolje mišljenje o starima nego o mladima, za koje se misli da ne doprinose društvu. Takođe, penzioneri manje finanansijski pomažu potomcima nego što se misli, pokazalo je istraživanje Crvenog krsta Srbije.
Kako razbiti predrasude i podstaći međugeneracijsku saradnju – bio je najvažniji motiv istraživanja koje je sproveo Crveni krst Srbije u saradnji sa Centrom za odgovornu akciju i uz podršku kabineta ministarke bez portfelja zadužene za demografiju i populacionu politiku prof. dr Slavice Đukić Dejanović.
– Živimo u društvu koje se ubrzano menja, i demografski podaci pokazuju da evropsko stanovništvo ubrzano stari – kaže Slavica Đukić Dejanović. – Za dve decenije trećina stanovništva biće starija od 60 godina, a istraživanje će nam pomoći da predložimo rešenja za budućnost. Treba razmišljati o kliznom radnom vremenu za ljude pred penzijom, koji bi radili kraće ili od kuće. Međugeneracijska solidarnost je neophodna i zbog transfera znanja, pa bi kao profil zaposlenih trebalo uvesti mentorstvo.
Ministarka Đukić Dejanović veruje da svaka generacija mora da nađe svoje mesto u društvu. Kao što stari treba da prenose znanje i iskustvo, tako će i mladi obučavati ljude u poznim godinama novim tehnologijama, jer je neophodno celog života učiti.
– Istraživanje je pokazalo da nam je međugeneracijska saradnja potrebnija više nego ikada ranije, jer ne treba govoriti o generacijama, već o zajedničkim interesima – naglašava ministarka Đukić Dejanović. – Razvoj jednog društva nije moguć ukoliko podelimo naše zajednice po generacijama i po različitim aktivnostima. Potrebno je da razvijemo međuzavisne i multigeneracijske zajednice, u kojima ćemo učiti jedni od drugih.
Slavica Đukić Dejanović
Istraživanje “Međugeneracijska razmena i stavovi” sprovedeno je u decembru prošle i u januaru ove godine u deset opština u Republici Srbiji.
U istraživanju su učestovale 753 osobe različitih generacija. Pored ostalih pitanja, ispitanici su odgovorili i na pitanje da li stariji predstavljaju opterećenje za ekonomiju svoje države. Ohrabruje to što 68 odsto mladih, 80 odsto sredovečnih i 76 odsto starijih smatra da ta tvrdnja nije tačna.
OLAKŠICE ZA BRIGU O ČLANU PORODICE
U NAJSKORIJE vreme biće promenjen i pravni okvir koji će dati olakšice zaposlenima koji brinu o ostarelom članu porodice.
Briga o starom članu zajednice je velika pomoć državi koja, zahvaljujući brižnom potomku ili rođaku, ne mora da preuzme obavezu o nemoćnoj osobi. Brižnim zaposlenima koji su preuzeli na sebe obavezu biće skraćeno radno vreme ili će dobiti neke druge olakšice.
Ostavite Komentar