Bez plaćenih 15 godina doprinosa nema penzije
Da li svaki bivši zaposleni, koji nije imao sreću da radi ni 15 godina a napunio je 65 godina starosti, mora da ostane bez penzije? Ili ipak postoji način da ostvari kakvu-takvu penziju i da mu prethodne uplate doprinosa ne propadnu.
Upravo se za to proteklih dana interesovao bračni par Staković iz Ljiga.
On, kaze, ima 65 godina i svega pet godina staža. Supruga ima 51 godinu i ako sad počne do 65. godine imaće 14 godina staža. Opet neće moći da prima penziju.
– Supruga može da počne da radi u obližnjoj prodavnici. Samo, šta će sa 14 godina staža kad po zakonu mora da radi najmanje 15 da bi se penzionisala – pita on.
Da li, dodaje, to znači džaba sve uplate i kome onda ide taj novac koji je poslodavac uplaćivao? Ima li načina da bar ona, ako ja već ne mogu, nekako dobije penziju posle 14 godina rada?
Kaže da su ceo život radili na nadnicu i od toga živeli, ali to im nije bilo dovoljno da istovremeno uplaćuju poljoprivrednu niti samostalnu penziju.
– Pet godina sam radio kao vozač teških poljoprivrednih mašina ali je firma propala, tako da sam ostao samo s tim doprinosima koji mi danas ništa ne znače – priča Staković.
U PIO fondu odgovaraju da ne prestaje svaki staž samim tim što je neko napunio 65 godina starosti.
Potrebno je da neko ima najmanje 15 godina radnog staža i uplaćenih doprinosa.
Prema odredbi člana 175 tačka 2 Zakona o radu, radni odnos prestaje kada zaposleni navrši 65 godina života i minimum 15 godina staža. I to pod uslovom da se zaposleni i poslodavac drugačije ne dogovore.
Ovi uslovi su, ističu u PIO fondu, kumulativni, što znači da radni odnos ne mora da prestane kad neko proslavi 65. rođendan. Naprotiv.
Za zaposlene, koji su u radnom odnosu i posle 65. godine, poslodavac je u obavezi da, kao i do tada, uplaćuje doprinose za PIO na osnovu kojih se utvrđuje ukupan staž.
Znači, važno je da ima 15 godina uplaćenih doprinosa.
Osim toga Zakonom o PIO nije propisano da osiguranik po bilo kom osnovu zaposlenosti, bilo da je reč o samostalnim delatnostima ili poljoprivrednim, prestaje da radi s navršenih 65 godina, kažu u PIO fondu.
Tako da u ovim okolnostima ako se supruga zaposli, može da ostvari penziju, ako nastavi da radi i posle 65. godine jer će imati najmanje 15 godina uplaćenih doprinosa pa pare za uplaćene doprinose neće propasti.
penzioneri.me/Politika Autor: Jasna Petrović-Stojanović
Slične novosti
Koprivica i prijatelji završili novogodišnju turneju u Domu starih “Duga” u Martinićima
Ana Ana - dec 31, 2024Nakon brojnih nastupa po Crnoj Gori u centrima za kulturu i ustanovama od posebnog društvenog značaja, Dragan Koprivica i prijatelji završili su svoju…
Novogodišnji pokloni za korisnike Doma starih i dva dnevna boravka
Ana Ana - dec 30, 2024Iz Doma starih Nikšić su korisnicima te ustanove, kao i korisnicima usluge dnevnog boravka, podijelili novogodišnje poklone, kako bi im uljepšali praznike koji…
Marković: Neizglasavanje budžeta najviše štete će donijeti penzionerima
Ana Ana - dec 28, 2024Poslanica PES-a Branka Marković ističe da je razočarana zbog neizglasavanja budžeta za 2025. godinu, što će nanijeti najveću štetu penzionerima. Kako je navela…
Ostavite Komentar