Popodnevna dremka čuva pamćenje kod starijih osoba
Nedavna američka studija pokazala je da dremanje ima posebno povoljne zdravstvene efekte na starije osobe. Naime, posle 65. godine, jedan sat popodnevne dremke poboljšava pamćenje i druge kognitivne funkcije.
Američki naučnici su najpre dokazali da redovna fizička aktivnost starijim osobama pomaže da očuvaju oštar um, a potom su želeli da utvrde i da li san ima slično dejstvo.
Pokazalo se da starije osobe koje svakodnevno dremaju 30 do 90 minuta (u proseku, 60 minuta dnevno) postižu najbolje rezultate na testovima pažnje, kratkoročnog pamćenja i vizuelno-prostornih sposobnosti. S druge strane, utvrđeno je i da osobe starije od 65 godina koje nikad ne dremaju ili pak tokom dana redovno spavaju duže od 90 minuta postižu rezultate koji su uobičajeni kod 5 godina starijih osoba. Drugim riječima, kod njih je već bilo moguće uočiti znakove opadanja pojedinih mentalnih funkcija.
penzioneri.me/doktor.me
Slične novosti
(VIDEO) Pitali smo penzionere u Podgorici: Možete li da živite od penzije?
Jasna Pejović - nov 15, 2024Ekipa VOP TV pitala je podgoričke penzionere mogu li da žive od penzije i da li su zadovoljni povećanjem. Uglavnom su zadovoljni povećanjem,…
Danas stižu penzije za ovu grupu penzionera: Evo koji je redosljed isplata
Ana Ana - nov 02, 2024Isplata penzija za korisnike iz kategorije samostalnih delatnosti koji primanja dobijaju preko tekućih računa počinje danas. Za ostale penzionere iz ove kategorije isplata…
Spajić: Cijene struje neće rasti, plate još veće, prosječna penzija od januara skoro 600 eura
Ana Ana - nov 01, 2024U toku je tematska konferencija predsjednika Vlade Milojka Spajića u vezi sa realizacijom programa Evropa sad 2. Spajić je na početku izlaganja kazao…
Ostavite Komentar