Popodnevna dremka čuva pamćenje kod starijih osoba
Nedavna američka studija pokazala je da dremanje ima posebno povoljne zdravstvene efekte na starije osobe. Naime, posle 65. godine, jedan sat popodnevne dremke poboljšava pamćenje i druge kognitivne funkcije.
Američki naučnici su najpre dokazali da redovna fizička aktivnost starijim osobama pomaže da očuvaju oštar um, a potom su želeli da utvrde i da li san ima slično dejstvo.
Pokazalo se da starije osobe koje svakodnevno dremaju 30 do 90 minuta (u proseku, 60 minuta dnevno) postižu najbolje rezultate na testovima pažnje, kratkoročnog pamćenja i vizuelno-prostornih sposobnosti. S druge strane, utvrđeno je i da osobe starije od 65 godina koje nikad ne dremaju ili pak tokom dana redovno spavaju duže od 90 minuta postižu rezultate koji su uobičajeni kod 5 godina starijih osoba. Drugim riječima, kod njih je već bilo moguće uočiti znakove opadanja pojedinih mentalnih funkcija.
penzioneri.me/doktor.me
Slične novosti
Gutić: Srazmjerne penzije neće biti uvećane dok se ne usvoji zakon
Ana Ana - jan 17, 2025Ukoliko Skupština ne usvoji izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), blizu četiri hiljade srazmjernih penzionera neće dobiti minimalnu penziju…
PIO: Isplata penzija počinje sjutra
Ana Ana - jan 17, 2025Fond penzijskog i invalidskog osiguranja obavještava korisnike prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja da je isplata redovnog mjesečnog primanja za decembar 2024. godine…
CKB zatvorila poslovnice subotom u cijeloj CG, penzioneri ogorčeni: Nemamo gdje podići svoj novac
Jasna Pejović - jan 12, 2025Crnogorski penzioneri koji svoje penzije primaju preko Crnogorske komercijalne banke (CKB) ogorčeni su jer su ih juče, gotovo bez najave, u filijalama širom…
Ostavite Komentar