Popodnevna dremka čuva pamćenje kod starijih osoba
Nedavna američka studija pokazala je da dremanje ima posebno povoljne zdravstvene efekte na starije osobe. Naime, posle 65. godine, jedan sat popodnevne dremke poboljšava pamćenje i druge kognitivne funkcije.
Američki naučnici su najpre dokazali da redovna fizička aktivnost starijim osobama pomaže da očuvaju oštar um, a potom su želeli da utvrde i da li san ima slično dejstvo.
Pokazalo se da starije osobe koje svakodnevno dremaju 30 do 90 minuta (u proseku, 60 minuta dnevno) postižu najbolje rezultate na testovima pažnje, kratkoročnog pamćenja i vizuelno-prostornih sposobnosti. S druge strane, utvrđeno je i da osobe starije od 65 godina koje nikad ne dremaju ili pak tokom dana redovno spavaju duže od 90 minuta postižu rezultate koji su uobičajeni kod 5 godina starijih osoba. Drugim riječima, kod njih je već bilo moguće uočiti znakove opadanja pojedinih mentalnih funkcija.
penzioneri.me/doktor.me
Slične novosti

U Domu starih u Podgorici 18 stanara, kompletirano 100 zahtjeva
Redakcija - feb 01, 2023U Domu starih u Podgorici trenutno je 18 korisnika, a kompletirano 100 zahtjeva za boravak u Domu, kazala je u emisiji “Link” direktorka…

Nagla promjena vremena šteti srčanim bolesnicima
Jasna Pejović - feb 01, 2023Ljekari upozoravaju da je najopasniji nagli prelazak iz hladnog u toplo vreme. Čak 80 odsto populacije, a od toga oko trećina radno sposobnih,…

5 činjenica o starenju koje vam niko ne govori!
Jasna Pejović - feb 01, 2023Pored "vrelih" talasa, zapravo će vam biti jako hladno, imaćete probleme sa vidom koje nećete lako rešiti, a dremka će vam postati najbolji…
Ostavite Komentar