Popodnevna dremka čuva pamćenje kod starijih osoba
Nedavna američka studija pokazala je da dremanje ima posebno povoljne zdravstvene efekte na starije osobe. Naime, posle 65. godine, jedan sat popodnevne dremke poboljšava pamćenje i druge kognitivne funkcije.
Američki naučnici su najpre dokazali da redovna fizička aktivnost starijim osobama pomaže da očuvaju oštar um, a potom su želeli da utvrde i da li san ima slično dejstvo.
Pokazalo se da starije osobe koje svakodnevno dremaju 30 do 90 minuta (u proseku, 60 minuta dnevno) postižu najbolje rezultate na testovima pažnje, kratkoročnog pamćenja i vizuelno-prostornih sposobnosti. S druge strane, utvrđeno je i da osobe starije od 65 godina koje nikad ne dremaju ili pak tokom dana redovno spavaju duže od 90 minuta postižu rezultate koji su uobičajeni kod 5 godina starijih osoba. Drugim riječima, kod njih je već bilo moguće uočiti znakove opadanja pojedinih mentalnih funkcija.
penzioneri.me/doktor.me
Slične novosti

Počela petodnevna obuka za njegovateljice u Domu starih “Podgorica”
Ana Ana - mar 24, 2025U JU Dom starih “Podgorica” danas je započela petodnevna obuka za pet njegovateljica iz sjevernog regiona u okviru akreditovanog programa “Njega starijih lica…

Penzioneri sa visokim obrazovanjem: Zakonom o PIO smo poniženi, većina prima 450 eura
Ana Ana - mar 18, 2025Članovi neformalnog Udruženje penzionera sa visokom stručnom spremom iz Nikšića izrazili su revolt i ogorčenje zbog nepravde koju je, kako kažu, prema njima…

Udruženje penzionera: Procenat usklađivanja penzija nije utvrđen adekvatno
Ana Ana - mar 17, 2025U Udruženju penzionera "Za život dostojan čovjeka" smatraju da su penzije po osnovu usklađivanja od 1. januara ove godine trebale da budu 2%…
Ostavite Komentar