Posljedice dehidratacije
Preko 75% svetske populacije ima dehidrataciju kao ustanovljeno medicinsko stanje, i većina tih ljudi ima velike metaboličke promene usled manjka vode u organizmu. Posljedice dehidratacije ispoljavaju se na cijelom organizmu, a mogu biti fiziološke i mentalne.
Blaga dehidratacija može poremetiti svačije dnevne aktivnosti i zato se preporučuje osam čaša vode na dan, odnosno oko dva litra. Odgovarajuća hidracija je naročito važna za visokorizične grupe ljudi, poput starijih osoba, dijabetičara i djece.
Fiziološke posljedice dehidratacije
Ukoliko ne unosite preporučene količine vode tokom dana, posebno tokom ljetnjih i vrelih dana, vrlo je vjerovatno da ćete kao prvu posljedicu toga osjetiti zamor. Zamor i usporen metabolizam su prvi simptomi dehidratacije. Među prvim posljedicama dehidratacije, ljekari najpre navode one koje se odnose na kardiovaskularni sistem, jer se tu uočavaju prve promjene. Smanjenje vode u cirkulaciji dovodi do smanjenog protoka krvi i daljih tegoba kao što je ubrzan rad srca i neadekvatna preraspodjela krvi u organizmu.
Dehidratacija negativno utiče i na druge funkcije organizma. Termoregulatorana funkcija se mijenja tako što se smanjuje tolerancija na toplotu. Kada dodje do dehidratacije u mišićima se javljaju grčevi i povećava se temperatura samih mišića.Kako pada srednji arterijski pritisak, najosetljivija je reagija CNS, jer se umanjuje dotok krvi, samim tim kiseonika i hranjivih materija. Sa druge strane su problem u bubrežnim fukcijama jer je otežano izbacivanje toksičnih produkata metabolizma, što se, reverzibilno, reflektuje na CNS. Tada može doći do halucinogenih poremećaja svijesti.
Uz to, na bubrezima se oštećuje epitel tubiula tako da se toksini vraćaju u ove organe, a kod digestivnog aparata koji je odmah izložen neželjenim posledicama, jer ne pripada vitalnim organima pa se organizam ne trudi da ga zaštiti, dolazi do opšteg poremećaja varenja.
Mentalne posljedice dehidratacije
Mentalne posljedice dehidratacije utiču na donošenje odluka, aritmetičke sposobnosti, sposobnost kratkotrajnog pamćenja. Takođe smanjeni su i sposobnost koncentracije, vizuelno-motorno pamćenje, budnost i koordinacija.
U jednom istraživanju kod blaže dehidracije žene su teže obavljale određene zadatke, ali nije bilo značajnog smanjenja njihovih kognitivnih sposobnosti. Kod muškaraca blaga dehidratacija je uzrokovala određene poteškoće u mentalnim zadacima, naročito u području radne memorije i budnosti, ali su neželjeni učinci dehidracije značajno bili naglašeniji kod žena nego muškaraca i u mirovanju i tokom tjelesne aktivnosti.
Ne zaboravite da kada osetite žeđ, već je došlo do blage dehidracije, zato u skladu sa svojim životnim navikama unosite dovoljne količine tečnosti u toku dana. Gubljenjem vode, organizam ostaje bez elektrolita koje moramo nadoknaditi. Ako se brzo ne nadoknadi nedostatak tečnosti, može doći do ozbiljnih posljedica po zdravlje, a u slučaju teškog oblika dehidracije ishod može biti smrtan.
penzioneri.me/stetoskop-info
Slične novosti

“Evropa sad 2 definitivno ukida doprinose za PIO”
Redakcija - sep 23, 2023Fidelity consulting reagovao je nakon što je Pokret Evropa sada juče na svom sajtu objavio kalkulator koji računa plate po projektu Evropa sad…

DPS NIKŠIĆ: Zabrinuti smo za sudbinu nikšićkog Doma za stare, Demokrate ustanovu srozale na niske grane
Redakcija - sep 23, 2023Skandali koji potresaju i nikšićki Dom za stare nijesu iznenađenje onda kada znate da u upravljačkim tijelima kolo vode ekspertski kadrovi Demokrata, koji…

Upravni odbor Doma starih “Nikšić”: Lalatović nije dozvolila održavanje sjednice, odbila da vrati pečat
Redakcija - sep 22, 2023Upravni odbor Doma starih "Nikšić" nakon današnje sjednice na kojoj je razrješio direktoricu ove ustanove, Anđelu Lalatović i imenovao V.D mr. Jelenu Banjević,…
Ostavite Komentar