Kultura utiče na sticanje mudrosti sa godinama?
Iako je istina da neki stariji ljudi gube deo kognitivnih funkcija vremenom, čak i oni mogu da nađu utehu u činjenici da su zapravo mudriji sada nego što su nekada bili i da su zapravo mudriji od prosečne mlade osobe. Ali da li je baš uvek i kod svih naroda tako?
Izgleda da to u velikoj mjeri zavisi od toga gdje živite. Istraživač sa Univerziteta Vaterlu Igor Grosman i njegove kolege 2012. godine su objavili istraživanje u kome su intervjuisali slučajnim odabirom izabrane Amerikance i Japance u vezi sa njihovim reakcijama na sukobe među ljudima.
Otkrili su da su, kao što je i očekivano, stariji Amerikanci mudriji od mladih i sredovječnih Amerikanaca. Istraživači su se, međutim, iznenadili kada su analizirali odgovore japanskih učesnika istraživanja. Otkrili su da „starije životno doba nema veze sa mudrijim odgovorima Japanaca“.
U osnovi, Japanci svih životnih dobi pokazali su se podjednako mudri kao stariji Amerikanci, a značajno mudriji od mladih i sredovječnih Amerikanaca.
Grosman i njegove kolege intervjuisali su 186 Japanaca i 225 Amerikanaca. Učesnici istraživanja bili su starosti od 25 do 75 godina a, zato što su izabrani sistemom slučajnog uzorka, može se reći da predstavljaju američko i japansko stanovništvo, odnosno osobe koje stanuju u američkoj saveznoj državi Mičigen i u Japanu.
Učesnici istraživanja su čitali pisma koja su upućena kolumnisti koji daje životne savete u vezi sa međuljudskim sukobima između braće i sestara, prijatelja i supružnika. Zatim su odgovarali na niz pitanja poput: „Šta mislite da će se desiti nakon toga?“ i „“Zašto mislite da će se to odigrati na taj način?“
Obučeni asistenti su slušali snimljene odgovore učesnika i svaki odgovor ocenjivali za određene aspekte mudrog rezonovanja. Prethodnim istraživanjima je utvrđeno da mudro razmišljanje obuhvata:
- uzimanje u obzir perspektive drugih,
- shvatanje činjenice da se događaji mogu odvijati na različite načine,
- prepoznavanje granica sopstvenog znanja i
- traženje kompromisa.
U Grosmanovom istraživanju, Japanci svih životnih dobi postigli su mnogo bolje rezultate od Amerikanaca, iako je razlika najmanja kada su u pitanju najstariji učesnici. Muškarci i žene postigli su približno iste rezultate u obe zemlje, a pokazalo se da je mudro razmišljanje u vezi sa visokim obrazovanjem i profesionalnim ugledom.
Ali ono što se najviše ističe jeste podatak da mudrost postaje sve veća sa godinama kod Amerikanaca, ali ne i kod Japanaca. Japanski učesnici su postigli relativno visok uspeh, bez obzira na godine. Čak i najmlađi Japanci u prosjeku su postigli bolji rezultat nego najstariji Amerikanci.
Grosman i njegove kolege smatraju da Japanci obično stiču mudrost o tome kako riješiti međusobne sukobe ranije nego Amerikanci. Japanska kultura naglašava skladne odnose i „uklapanje“ do stepena koji je rijetko viđen u američkim domaćinstvima. Kao rezultat toga, Japanci su obično osjetljiviji i prijemčiviji za znakove među ljudima i motivisani su da potvrde svoju povezanost sa drugim ljudima.
U SAD, poznata je izreka: „Točak koji škripi biva podmazan“. Dok, međutim, dobro poznata japanska poslovica upozorava: „Ekser koji štrči biva odsečen“.
Zbog svih ovih razloga, smatraju istraživači, Japanci izgleda da razviju mudro razmišljanje rano, mnogo ranije nego većina Amerikanaca. Kao rezultat toga, stariji su mudriji u SAD, ali ne i u Japanu.
penzioneri.me/penzin.rs
Slične novosti
Gutić: Srazmjerne penzije neće biti uvećane dok se ne usvoji zakon
Ana Ana - jan 17, 2025Ukoliko Skupština ne usvoji izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), blizu četiri hiljade srazmjernih penzionera neće dobiti minimalnu penziju…
PIO: Isplata penzija počinje sjutra
Ana Ana - jan 17, 2025Fond penzijskog i invalidskog osiguranja obavještava korisnike prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja da je isplata redovnog mjesečnog primanja za decembar 2024. godine…
CKB zatvorila poslovnice subotom u cijeloj CG, penzioneri ogorčeni: Nemamo gdje podići svoj novac
Jasna Pejović - jan 12, 2025Crnogorski penzioneri koji svoje penzije primaju preko Crnogorske komercijalne banke (CKB) ogorčeni su jer su ih juče, gotovo bez najave, u filijalama širom…
Ostavite Komentar