Vlast za radnike i penzionere radi sve gore zakone
Partija penzionera, invalida i restitucije (PIR) podržala je zahtjeve vatrogasaca, zaposlenih u ZIKS-u, uprave i pravosuđa, koji su svoje nezadovoljstvo izrazili šetnjom i protestvom ispred zgrade Ministarstva rada, a predsjednik te stranke Momo Joksimović predložio je da se i za novinare obezbijedi beneficirani radni staž, kao i posebna ovlašćenja za njihov rad.
“Posao novinara je jedan od najstresnijih poslova. Ako imamo podatak da je prosječan životni vijek novinara oko 54-55 godina, valjda to treba da zabrine svaku odgovornu vlast, jer bez slobodnih novinara i medija, bez istraživačkog novinarstva, nema ni slobode, ni demokratije. Nijedna vlast, bilo to sudsko-tužilačka, bilo to policija, i druge vlasti, nemaju uspjeha niti rezultata u svom radu bez hrabrih novinara, bez slobodnih medija, a životi tih ljudi vise o koncu”, poručio je Joksimović.
On je podsjetio da je samo za godinu preminulo i napadnuto nekoliko mladih novinara u Crnoj Gori, što ukazuje da je to stresan i veoma rizičan posao.
Crnogorski penzioneri u prosjeku, kako napominju iz PIR-a, uživaju penziju svega oko devet godina. Prosječan životni vijek novinara u Srbiji je oko 55 godina, prema istraživanju još od prije deset godina, a rijetki „srećnici” i koji dočekaju penziju nju uživaju u prosjeku svega šest godina. Prosječan vijek novinara u svijetu je još manji oko 50 godina. Prošle godine ih je ubijeno više od 80, a 2016. više od 90 novinara.
126 eura, koliko iznosi minimalna penzija, prima 12 hiljada penzionera, a ima i oko 3.500 penzionera sa nepunim penzijama ispod 100 eura
“Vlast bi pod hitno trebalo da uvede i zakonske norme za beneficirani radni staž novinarima, jer je to em rizična djelatnost, em profesija čiji je prosječni vijek življenja najmanji, i približava se radnicima zaposlenim u rudarskim poslovima”, istakao je Joksimović.
On je dodao da vatrogasci i zaposleni u ZIKS-u ”sa pravom izražavaju svoje nezadovoljstvo, što se beneficirani radni staž pokušava obesmisliti”.
“Radi se o zaposlenima koji ulažu svoje živote u zaštiti života građana i njihove imovine”, naglasio je Joksimović.
On smatra da prema predloženom zakonu penziju sigurno neće dočekati svaki četvrti zaposleni u ovim djelatnostima. PIR je protiv lošeg postojećeg Zakona o radu i protiv predloženih rješenja o izmjenama i dopunama Zakona o PIO.
Novim izmjenama Zakona o PIO, predviđaju se rigorozna rješenja, prema kojima svi zaposleni da bi stekli pravo na penziju moraju da ispuniti oba uslova 40 godina staža osiguranja, ali i navršenih 65 godina starosti.
“I postojeća rješenja u važećem Zakonu o PIO su nepovoljna za sve penzionere u Crnoj Gori. Sa penzijom od 125 ili 200 eura nema života, to je tuga i žalost. Stanje je za penzionere još gore što se tiče zdravstvene zaštite, gdje smo najugroženiji u Evropi. Stoga PIR podržava zahtjeve strukovnih sindikata, da se mora spustiti granica za odlazak u penziju zaposlenih u ovim sektorima rada, jer oni moraju da žrtvuju i svoje živote da bi spasili živote i imovinu građana Crne Gore”, zaključio je Joksimović.
penzioneri.me/vijesti.me
Slične novosti
USSCG: Izmjenama zakona omogućiti dijelu radnika odlazak u penziju
Ana Ana - nov 20, 2024Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) je svim poslaničkim klubovima u Skupštini Crne Gore uputila Inicijativu za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama…
Danas počinje isplata penzija
Ana Ana - nov 19, 2024Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore obavijestio je korisnike prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja da će isplata redovnog mjesečnog primanja za…
(VIDEO) Pitali smo penzionere u Podgorici: Možete li da živite od penzije?
Jasna Pejović - nov 15, 2024Ekipa VOP TV pitala je podgoričke penzionere mogu li da žive od penzije i da li su zadovoljni povećanjem. Uglavnom su zadovoljni povećanjem,…
Ostavite Komentar