KAKO IZGLEDA STARITI NA OVIM PROSTORIMA: Polovina penzionera siromašna, odriču se svega da bi pomogli djecu i unuke

Čak 45,3 odsto osoba starijih od 75 godina u Srbiji je materijalno uskraćeno, za razliku od EU, gde je ovaj procenat svega 12,8 odsto. Slično je i u Crnoj Gori, BiH, a nije mnogo bolje ni u Hrvatskoj koja je članica EU.

Materijalna uskraćenost stanovništva u Srbiji se povećava sa povećanjem starosti, za razliku od EU, gdje se smanjuje sa godinama starosti, pise Euraktiv. FOTO: PROFIMEDIA

Materijalna uskraćenost je nemogućnost pojedinaca ili domaćinstava da priušte osnovna dobra ili usluge tipične u njihovom društvu u datom periodu, usljed nedostatka sredstava a ne uslijed njihovog slobodnog izbora. Materijalna uskraćenost fokusira se i na dugotrajne a ne samo na trenutne finansijske prilike u Srbiji.

U Srbiji su upravo među najstarijom populacijom najizraženije i rodne razlike: čak 25,2 odsto žena starijih od 75 godina izloženo je teškim oblicima materijalne uskraćenosti, u odnosu na 16,5 odsto muškaraca istog starosnog doba.

Iako su oba pola u ovom životnom dobu u nezavidnoj situaciji, žene češće nego muškarci nisu u mogućnosti da samostalno troše manje količine novca bez konsultacija sa drugima (20 odsto žena u odnosu na 13,9 odsto muškaraca), da priušte odlazak na sportske ili kulturne događaje (27,8 odsto žena, 23,4 odsto muškaraca), da se okupe na piću ili obroku sa prijateljima ili porodicom (29,1 odsto žena, 23,9 odsto muškaraca), da zamijene iznošenu odjeću (36,3 odsto žena, 29,5 odsto muškaraca) i češće nemaju dva para obuće (31,7 odsto žena, 25,4 odsto muškaraca).
Primjetan je i izvjestan obrazac ponašanja u formi samožrtvovanja, prema kome se starije žene odriču zadovoljavanja sopstvenih potreba kako bi pomogle djeci, unucima ili drugim članovima porodice.
FOTO: NEBOJŠA MANDIĆ/ILUSTRACIJA

Posebno zabrinjava podatak da 20 odsto žena ne može da troši novac samostalno, što ukazuje na učestalost finansijskog zlostavljanja starijih žena, a to prema novim podacima predstavlja najčešći oblik nasilja prema starijim osobama.

Takođe, prosječna starosna penzija žena je u visini 80 odsto prosječne penzije muškaraca. To je posljedica nejednakosti sa tržišta rada iz prethodnih životnih faza: veće aktivnosti, dužeg radnog staža i viših primanja muškaraca.
Ovo je bila jedna od tema panel diskusije “Kako izgleda stariti u Srbiji: materijalni i socijalni položaj starih” povodom predstavljanja šestog broja stručnog časopisa MONS – Monitoring socijalne situacije u Srbiji, koji izdaju FREN – Fond za razvoj ekonomske nauke i SeConS Grupa za razvojnu inicijativu.

 

 

Slične novosti

Kuvanje uživo – konzervirane breskve iz Grčke sastojak jedinstvenih jela
Bakina kuhinja, Novosti, Penzije
2 shares71 views

Kuvanje uživo – konzervirane breskve iz Grčke sastojak jedinstvenih jela

Jasna Pejović - dec 04, 2024

B2B Prezentacija proizvoda i kuvanje uživo održaće se u četvrtak 05. decembra 2024. godine u 12:00 u hotelu "CUE Podgorica" (Cetinjska 7, The…

DO KRAJA GODINE: Iskoristite najpovoljniju kamatnu stopu na kredite za penzionere uz besplatnu polisu osiguranja!
Novosti, Penzije, Treće doba
3 shares231 views

DO KRAJA GODINE: Iskoristite najpovoljniju kamatnu stopu na kredite za penzionere uz besplatnu polisu osiguranja!

Jasna Pejović - nov 26, 2024

U okviru aktuelne kampanje, Universal Capital Bank nudi izvanrednu priliku za penzionere kroz najpovoljniju ponudu kredita. Sa nominalnom kamatnom stopom od samo 7,50%…

Vozilo za prevoz penzionera uskoro na ulicama Prijestonice
Novosti, Treće doba, Život 55+
shares276 views

Vozilo za prevoz penzionera uskoro na ulicama Prijestonice

Ana Ana - nov 25, 2024

Prijestonica Cetinje, u cilju unapređenja kvaliteta života starijih građana, nabavila je električno vozilo namenjeno za besplatan prevoz penzionera. Kako je saopšteno iz Prijestonice,…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.

Preporučeni članci