Penzioneri mogu da rade dok imaju snage
Uspešni bankar B. P. koji je pre osam godina stekao uslove za punu starosnu penziju, ali je zbog potrebe posla nastavio da radi i u 73. godini kao savetnik i da uporedo prima i penziju i platu, čuo je od svojih penzionera da po zakonu ne bi smeo više od pet godina da bude u radnom odnosu, pošto se penzionisao.
Pozvan je da, iako napusti firmu ostane u Nadzornom odboru banke, pa mu nije jasno može li to da prihvati ako se i definitivno penzioniše. U banci su mu objasnili da mu dužina staža sad kada je u penziji zavisi samo od njegovog zdravlja i spremnosti da radi i potrebe poslodavca da ga drži na tom radnom mestu, ali bi on da bude siguran da je to tako.
Priznaje da nije pravnik i da nije tumačio Zakon o PIO, ali kaže da ne bi da se ogreši, pa se ovih dana javio našem listu da se uveri da penzioneri nesmetano mogu da rade, dokle hoće i dokle mogu. I da im radno vreme nije ograničeno na po četiri sata dnevno, te da ne mora da strahuje od inspekcije rada koja bi mogla da kazni poslodavca. Ovo oko skraćenog radnog vremena ga je podstaklo na razmišljanje kada je nedavno pročitao da su hrvatski penzioneri pohrlili da rade u jednom tamošnjem trgovinskom lancu po četiri sata dnevno, pa ne zna da li je zakon izričit po tom pitanju, ili je to izbor poslodavca.
Na naše pitanje koliko najduže starosni penzioner može da radi posle penzionisanja i da li postoji ograničenje u godinama, u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje odgovaraju da ne postoje zakonska ograničenja kada je reč o trajanju zaposlenja starosnih penzionera. Takav penzioner može bez ograničenja ponovo da se zaposli po ugovoru o radu, o delu, autorskom ugovoru, i da prima penziju.
On nije u obavezi da se svake godine prijavljuje PIO fondu da nastavlja da radi. Jer, ukoliko poslodavac zaposli ovog penzionera po bilo kom osnovu (radni odnos, ugovor o delu, privremeni i povremeni poslovi), ima obavezu da podnese prijavu na osiguranje i redovno uplaćuje doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i za sve ostale zaposlene.
Doprinos za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje se plaća po stopi od 26 odsto na zaradu, odnosno na osnovicu osiguranja i ta stopa se ne umanjuje bez obzira na to da li je u pitanju osiguranik – zaposleni ili korisnik starosne penzije. Na osnovu tih uplata doprinosa, zaposleni korisnik starosne penzije može, po prestanku osiguranja, nakon najmanje godinu dana zaposlenja, da podnese zahtev za ponovno određivanje starosne penzije.
Upitani da li ista prava važe i za invalidske i vojne penzionere koji nastave da rade, u PIO kažu da, kada se invalidski penzioner zaposli ili počne da obavlja samostalnu delatnost, fond je dužan da ga po službenoj dužnosti pozove na ponovnu ocenu radne sposobnosti radi utvrđivanja promena u zdravstvenom stanju. Njemu se upućuje poziv za lekarski pregled radi ponovne ocene radne sposobnosti, a u zavisnosti od ocene organa veštačenja, odlučiće se o njegovom pravu na invalidsku penziju.
Pravo na invalidsku penziju prestaće i obustaviće se isplata invalidske penzije ako se utvrdi da invalidnost više ne postoji. Ukoliko se utvrdi da invalidnost i dalje postoji, neće prestati pravo na invalidsku penziju. Korisnik invalidske penzije koji zaključi ugovor o delu ili obavlja privremene i povremene poslove, neće se izvoditi na ponovnu ocenu radne sposobnosti, niti će mu se obustavljati isplata invalidske penzije, objašnjavaju u PIO.
Korisnik invalidske penzije ostvarene po osnovu potpunog gubitka sposobnosti za profesionalnu vojnu službu (vojni invalidski penzioner), može ponovo da se zaposli, odnosno da mu ide staž.
Za starosne vojne penzionere važi isto što i za ostale starosne penzionere. Dakle, korisnik starosne penzije može bez ograničenja ponovo ući u osiguranje (da se zaposli). Prema članu 121 Zakona o PIO, starosni penzioner ili onaj koji je otišao u prevremenu starosnu penziju a zaposli se na teritoriji Srbije, odnosno obavlja samostalnu delatnost po osnovu koje je obavezno osiguran na teritoriji naše zemlje, ima pravo po prestanku tog zaposlenja, odnosno obavljanja te samostalne delatnosti, na ponovno određivanje penzije ako je bio u osiguranju najmanje godinu dana.
Invalidski penzioneri nemaju pravo na ponovno određivanje penzije po osnovu zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne delatnosti posle penzionisanja. Zakonom o PIO nisu predviđena ograničenja u pogledu godina života kod ponovnog zaposlenja.
Kada je reč o starosnom penzioneru, koji se zaposli na radnom mestu s beneficiranim radnim stažom, prilikom ponovnog određivanja penzije, staž će se računati sa uvećanim trajanjem, u skladu sa odredbama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, zaključuju u PIO fondu.
penzioneri.me, Politika, Autor: Jasna Petrović-Stojanović
Slične novosti
Spajić: Cijene struje neće rasti, plate još veće, prosječna penzija od januara skoro 600 eura
Ana Ana - nov 01, 2024U toku je tematska konferencija predsjednika Vlade Milojka Spajića u vezi sa realizacijom programa Evropa sad 2. Spajić je na početku izlaganja kazao…
(FOTO) ONA JE PRIMJER DA NIKADA NIJE KASNO: Baka Zorka u 71. godini položila vožnju “Kada su mi rekli čestitam, mojoj sreći nije bilo kraja
Jasna Pejović - okt 31, 2024Da su godine zapravo samo broj na papiru i da nikada nije kasno da ostvarite ono što mnogo želite, na najbolji način na…
Spajić: Reforme Vlade dovešće isključivo do povećanja penzija
Ana Ana - okt 29, 2024Premijer Milojko Spajić odgovara danas u Skupštini na pitanja predstavnika poslaničkih klubova, na posebnoj sjednici parlamenta posvećenoj premijerskom satu. Minutom ćutanja poslanici su…
Ostavite Komentar