PENZIONERI ČEKAJU KONKURS ZA BESPLATNU BANJU: Raspisivanje najverovatnije do 15. aprila, a onda će se znati i ponuda i cena
BEOGRAD – Konkurs za besplatan boravak u srpskim banjama preko Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje biće raspisan najverovatnije 15. aprila.
Razlog kašnjenja u odnosu na prethodne godine, kada su već u martu penzioneri znali na koliko mesta i na koja lečilišta mogu da računaju, zvanično se ne zna, pišu Novosti.
Najstariji su papire podnosili do sredine aprila, a preliminarne liste imena objavljivane su početkom maja. Na oporavak se išlo u junu, a najčešće od septembra.
Više od 13.000 penzionera ranijih godina se o trošku Fonda PIO oporavljalo u nekoj od 24 srpske banje. Novosti nisu uspele da dobiju zvaničan odgovor ni u Ministarstvu za rad, niti u PIO fondu koji su razlozi kašnjenja i da li će biti promene uslova.

Đuro Perić, predsednik Saveza penzionera Srbije, kaže da će najverovatnije biti promena, ali ne u vezi sa uslovima za besplatan odlazak u banju, već u vezi sa brojem korisnika.
– Postoje zahtevi da se novac koji se koristi za društveni standard penzionera preusmeri više na socijalna davanja za najugroženije, a da se onda smanji broj mesta za rehabilitaciju – kaže naš sagovornik.
– Narednih dana će se tačno znati kako će novac biti potrošen. Koliko je veliko interesovanje penzionera za besplatnu rehabilitaciju govori podatak da u PIO fond svake godine stigne oko 40.000 molbi. Na rangiranje su do sada uticali visina penzije, dužina staža osiguranja, dužina korišćenja penzije, dok su korisnici prava na tuđu negu i pomoć dobijali dodatnih 10 bodova, a deca s porodičnom penzijom još pet.

Od pre nekoliko godina zainteresovani mogu i da na listu želja stave banju u koju bi najradije otišli. Na njoj su najčešće bile Vrnjačka, Niška i Banja Koviljača, a visoko su se kotirale i vrdnički „Termal“ i Kanjiža.
Prema prošlogodišnjem konkursu, pravo na besplatnu rehabilitaciju u stacionarnim zdravstvenim ustanovama i banjsko-klimatskim lečilištima u trajanju od 10 dana imali su korisnici starosnih, invalidskih i porodičnih penzija. Uslov je bio i da imaju prebivalište na teritoriji Srbije i da im je penzija niža od prosečne, pod uslovom da nemaju druga primanja i da nisu koristili to pravo u prethodnih pet godina.
penzioneri.me/večernjenovosti
Slične novosti

Radovanić: URA ne odustaje od povećanja penzija, u budžetu već postoji novac za tu namjenu
Ana Ana - jun 11, 2026Generalni sekretar Građanskog pokreta URA Mileta Radovanić izrazio je sumnju da Vlada i vladajuća većina odbijaju da podrže predlog za povećanje penzija, iako…

Vlast odbija da poveća penzije za 40 eura
Ana Ana - jun 11, 2026Odbor za rad i socijalno staranje nije podržao predlog GP URA da se povećaju penzije svim penzionerima za 40 eura, kao ni da…

Fond PIO: Majske penzije biće veće 0,95 odsto
Ana Ana - jun 03, 2026Majska stopa usklađivanja penzija od 0,95 odsto rezultat je primjene zakonom utvrđenih parametara i dostupnih pokazatelja (koje objavljuje MONSTAT) u trenutku obračuna, poručili…





























Ostavite Komentar