PENZIONERI ČEKAJU KONKURS ZA BESPLATNU BANJU: Raspisivanje najverovatnije do 15. aprila, a onda će se znati i ponuda i cena

BEOGRAD – Konkurs za besplatan boravak u srpskim banjama preko Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje biće raspisan najverovatnije 15. aprila.

Razlog kašnjenja u odnosu na prethodne godine, kada su već u martu penzioneri znali na koliko mesta i na koja lečilišta mogu da računaju, zvanično se ne zna, pišu Novosti.

Najstariji su papire podnosili do sredine aprila, a preliminarne liste imena objavljivane su početkom maja. Na oporavak se išlo u junu, a najčešće od septembra.

Više od 13.000 penzionera ranijih godina se o trošku Fonda PIO oporavljalo u nekoj od 24 srpske banje. Novosti nisu uspele da dobiju zvaničan odgovor ni u Ministarstvu za rad, niti u PIO fondu koji su razlozi kašnjenja i da li će biti promene uslova.

FOTO: FILIP PLAVČIĆ

 

Đuro Perić, predsednik Saveza penzionera Srbije, kaže da će najverovatnije biti promena, ali ne u vezi sa uslovima za besplatan odlazak u banju, već u vezi sa brojem korisnika.

– Postoje zahtevi da se novac koji se koristi za društveni standard penzionera preusmeri više na socijalna davanja za najugroženije, a da se onda smanji broj mesta za rehabilitaciju – kaže naš sagovornik.

– Narednih dana će se tačno znati kako će novac biti potrošen. Koliko je veliko interesovanje penzionera za besplatnu rehabilitaciju govori podatak da u PIO fond svake godine stigne oko 40.000 molbi. Na rangiranje su do sada uticali visina penzije, dužina staža osiguranja, dužina korišćenja penzije, dok su korisnici prava na tuđu negu i pomoć dobijali dodatnih 10 bodova, a deca s porodičnom penzijom još pet.

 

FOTO: VLADIMIR ŠPORČIĆ

Od pre nekoliko godina zainteresovani mogu i da na listu želja stave banju u koju bi najradije otišli. Na njoj su najčešće bile Vrnjačka, Niška i Banja Koviljača, a visoko su se kotirale i vrdnički „Termal“ i Kanjiža.

Prema prošlogodišnjem konkursu, pravo na besplatnu rehabilitaciju u stacionarnim zdravstvenim ustanovama i banjsko-klimatskim lečilištima u trajanju od 10 dana imali su korisnici starosnih, invalidskih i porodičnih penzija. Uslov je bio i da imaju prebivalište na teritoriji Srbije i da im je penzija niža od prosečne, pod uslovom da nemaju druga primanja i da nisu koristili to pravo u prethodnih pet godina.

 

penzioneri.me/večernjenovosti

Slične novosti

Radovanić: URA ne odustaje od povećanja penzija, u budžetu već postoji novac za tu namjenu
Novosti, Penzije, Treće doba
shares0 views

Radovanić: URA ne odustaje od povećanja penzija, u budžetu već postoji novac za tu namjenu

Ana Ana - jun 11, 2026

Generalni sekretar Građanskog pokreta URA Mileta Radovanić izrazio je sumnju da Vlada i vladajuća većina odbijaju da podrže predlog za povećanje penzija, iako…

Vlast odbija da poveća penzije za 40 eura
Novosti, Penzije, Treće doba
shares543 views

Vlast odbija da poveća penzije za 40 eura

Ana Ana - jun 11, 2026

Odbor za rad i socijalno staranje nije podržao predlog GP URA da se povećaju penzije svim penzionerima za 40 eura, kao ni da…

Fond PIO: Majske penzije biće veće 0,95 odsto
Novosti, Penzije, Treće doba
shares543 views

Fond PIO: Majske penzije biće veće 0,95 odsto

Ana Ana - jun 03, 2026

Majska stopa usklađivanja penzija od 0,95 odsto rezultat je primjene zakonom utvrđenih parametara i dostupnih pokazatelja (koje objavljuje MONSTAT) u trenutku obračuna, poručili…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.

Preporučeni članci