Stariji treba da vežbaju dva i po sata nedeljno

Fizička aktivnost je važna za održavanje dobrog zdravlja, nebitno koliko godina imamo, pa se i starijim osobama savetuje neki vid vežbanja.
Vežbanje je, kako kaže Slavica Ranisavljev Kovačev iz Kluba za stara i odrasla lica Vitaplan, značajno za zdravlje starih i bolju pokretljivost, a time i kvalitetniji život.
“Mi smo navikli da su stari ljudi manje aktivni, pre svega zbog toga što se plaše padova i lomova i moraju da budu oprezni, ali i zbog gubljenja životnog ritma kakav su do tada imali, poput odlaska na posao, bavljenja nekim hobijem i slično. Sa starošću se to smanjuje, pa samim tim i oni postaju neaktivniji. Vežbe su izuzetno značajne za njihovo zdravlje, posebno zbog toga što se gubi mišićna masa, koja se slabije i sporije regeneriše kod starijih ljudi.”   
Starijim osobama se savetuje bilo kakav vid fizičke aktivnosti, od brzog hodanja, plivanja, vežbi istezanja, pa do dizanja tegova. Stariji bi trebalo da nedeljno imaju oko 150 minuta umerene fizičke aktivnosti.
“Svakako, uvek je potrebno paziti na zglobove i na kosti koje su tada podložnije prelomima, ali postoji čitav set vežbi koje se mogu raditi, a koje ne dovode stariju osobu u opasnost – brzo hodanje, plivanje, šetnja i slično. Naravno, sve u skladu sa životom kakav je osoba vodila ranije. Imamo dosta primera starih osoba koje su prilično aktivne i koje rade neke vežbe istezanja koje su i mlađima prilično teške, ali to su ljudi koji su se ranije bavili profesionalno ili prilično ozbiljno amaterski nekim sportom, tako da se to svakako ne preporučuje svakom. Ali, odlazak na plivanje ili do 150 minuta nedeljno neke fizičke aktivnosti koja će vas malo umoriti, ali ne suviše, su preporučljive.”
Izbor fizičke aktivnost naravno zavisi od nivoa pokretljivosti određene osobe.
“Ukoliko je to neko ko nije navikao da radi vežbe, bilo bi dobro da ima neke obaveze koje uključuju fizičku aktivnost, na primer, odlazak na pijacu i slično. Takođe, pokazalo se da su kućni ljubimci, posebno psi, prilično korisni, jer vi morate da ih šetate, da se bavite njima. To pruža zadovoljstvo, ali vas, pored toga, tera da se pokrenete i da svaki dan budete aktivni. Istraživanja pokazuju da su ljudi koji se brinu o kućnim ljubimcima aktivniji pola sata dnevno više od osoba koje nemaju ljubimce. Iako deluje malo, to je zapravo jako velika stvar za organizam.”
Prema rečima Slavice Ranisavljev Kovačev, tokom nekih od ovih aktivnosti, ako se rade u grupi, stari se i druže, što je značajno i za bolji društveni život i u borbi protiv usamljenosti.
“Generalno, korisna je bilo koja aktivnost na svežem vazduhu koja podrazumeva neku dozu angažovanja mišića – vežbe ili grupne šetnje. Proleće je i možete se prošetati po Fruškoj gori, što je posebno korisno ako se šeta u grupi – smanjuje se usamljenost, susreću se novi ljudi različitih generacija. Primeri nekih opština u Srbiji i regionu, koje su uvele vežbe za stare, pokazali su se kao dobri. Iako je u početku bilo veoma malo zainteresovanih, kasnije su morali da formiraju dve, tri grupe, jer su ljudi dolazili i da bi vežbali i posle toga se osećali bolje, ali i da bi se družili, tako da je korist višestruka.”     
Naša sagovornica ukazuje da se takve vežbe organizuju i u Klubu za stara i odrasla lica Vitaplan.
Svakog četvrtka, od 9 sati, organizujemo merenje šećera u krvi i krvnog pritiska, a nakon toga od 10 časova su kratke vežbe. To su vežbe istezanja koje vodi jedan od naših članova koji je veoma aktivan planinar i plivač. Ukoliko želite da se uključite u ove aktivnosti, možete doći, Klub Vitaplan nalazi se u Lukijana Mušickog 9. Te vežbe možete raditi i kod kuće, mada je svakako bolje ukoliko ih radite napolju. One nisu fizički zahtevne i namenjene su ljudima koji se nisu bavili fizičkim aktivnostima, a osećaju da im je potrebno da urade bar tu takozvanu i ranije veoma popularnu jutarnju gimnastiku. Našim članovima se to veoma sviđa i rado učestvuju u tim aktivnostima, a dobro je slične vežbe raditi i u vodi, jer je tada manja mogućnost povreda, a zahteva se veći učinak mišića.”    
Svakako je bitno voditi  računa o svojim mogućnostima.
“Verujem da svako najbolje poznaje svoje telo i zna otprilike dokle to telo može da ide. Svakako je dobro konsultovati se sa lekarom šta je ono što možete da radite, a šta ne, kao i da to ne budu vežbe koje zahtevaju nagle pokrete i slično. To su pre svega vežbe koje utiču na razvoj i održavanje mišića, a potrebno je raditi ih u kontinuitetu i biti uporan.”
penzioneri.me/021.rs

Slične novosti

VLADA DAJE SAGLASNOST FONDU PIO: Penzije ipak dižu za 8,35 procenata
Novosti, Penzije, Treće doba
9 shares415 views

VLADA DAJE SAGLASNOST FONDU PIO: Penzije ipak dižu za 8,35 procenata

Redakcija - jun 08, 2023

Vlada će na današnjoj sjednici dati saglasnost Fondu penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) da vanredno uskladi penzije i poveća ih za ukupno 8,35…

Smještaj u staračkim domovima i do 1.000 eura, ombusman tvrdi da se krše prava korisnika
Novosti, Propisi, Treće doba
3 shares387 views

Smještaj u staračkim domovima i do 1.000 eura, ombusman tvrdi da se krše prava korisnika

Redakcija - jun 07, 2023

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda ustanovio je da su u domovima za stare povrijeđeni principi socijalne zaštite i da se time krše zakonom…

FRANCUSKA: Na protestu protiv penzione reforme 30.000 ljudi, uhapšeno 17 osoba
Uncategorized
5 shares254 views

FRANCUSKA: Na protestu protiv penzione reforme 30.000 ljudi, uhapšeno 17 osoba

Redakcija - jun 06, 2023

Na protestu protiv penzione reforme u Parizu okupilo se danas 31.000 ljudi prema podacima policijske prefekture, dok sindikati navode broj od 300.000, prenio…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.

Preporučeni članci