Đavolja varoš: Okamenjeni grešni svatovi ili posljedjica erozije
Čudno izvajane a, još čudnije, poređane zemljane figure, divljina erozivne čelenke, voda čudnog ukusa i mirisa, tajanstvenost koju stvaraju zvučni efekti dok duva vjetar – uticali su na maštu okolnog stanovništva da mjesto nadomak Kuršumlije u Srbiji nazovu Đavolja varoš. A sve, ove, čudne prirodne pojave objašnjava legendama koje je vjekovima izmišljao.
Prva legenda
Nekad, davno, ovdje su živjeli skromni, mirni, svojoj vjeri privrženi stanovnici. To je smetalo đavolu pa im je on spremio „đavolju vodu“ da zaborave na rodbinske odnose. Pošto su pili tu vodu, omamljeni mještani riješe da vjenčaju brata i sestru! Ðavolji plan je pokušala da spriječi vila koja, prema legendi, i dan-danas drži pod svojom zaštitom ovaj kraj. Vila nije uspjela da urazumi svatove – i oni pođoše s mladencima ka crkvi, na vjenčanje. Ona se, onda, poče moliti Bogu da na neki način spriječi rodoskrnavljenje. Bog usliši njenu molbu, spoji nebo sa zemljom, dunu jak, hladan vjetar i – okameni sve svatove s grešnim mladencima.
Druga legenda
Zemljane figure predstavljaju okamenjene đavole koje su neki ljudi dugo nosili na svojim leđima, donoseći im zlo i nevolje, a njih su se otarasili prenoćivši jednu noć pored crkvišta Svete Petke, koje se nalazi u neposrednoj blizini ovih čudnih zemljanih figura.
Nauka
Nauka ne nudi tako maštovito objašnjenje već kaže da je Đavolja varoš posljedica je erozije zemljišta koje je ovde veoma rastresito, ali čvrsto. Uništavajući šume, čovjek je otvorio put razornom dejstvu vode. Vjetar, kiša i sunce učinili su ostalo, mada se i naučnici slažu da je oblik nekih kupa, kao i činjenica da vrh od 20-30 cm drži težinu od po nekoliko stotina kilograma “čudesno”.
Lokalitet Đavolja varoš pripada selu čudnog imena Đake, koja potiče od albanske reči “gjak” – krv, a nalazi se između 660 i 700 metara nadmorske visine. Ovo neobično i mistično mjesto, čiji naziv uliva dozu jeze i strave, podijeljeno na dvije jaruge podjednako zloslutnih imena – Đavolju i Paklenu.
U neposrednoj blizini su i Žito vrele i Đavolja voda, izvori velike kiselosti i u narodu poznatih čudotvornih svojstva. Do samih kula dolazi se pješačkom stazom, a oko njih postoje uređeni vidikovci sa kojih se pruža predivan pogled na okolinu.
Đavolja varoš sastoji se iz dva, u svijetu rijetka, prirodna fenomena: zemljane figure, kao specifični oblici reljefa koji u prostoru djeluju vrlo atraktivno, i dva izvora jako kisele vode sa visokom mineralizacijom.
Zbog svoje jedinstvenosti, jer iako slični fenomeni postoje u svijetu nigdje nisu ovako visoki i nema ih u ovolikom broju, Đavolja varoš je bila u najužem krugu da uđe među novih sedam svjetskih čuda prirode. Iako nije izabrana, posljednjih godina privlači veliki broj turista željnih avanture i originalnog doživljaja.
penzioneri.me/serbia.com
Slične novosti
Gutić: Srazmjerne penzije neće biti uvećane dok se ne usvoji zakon
Ana Ana - jan 17, 2025Ukoliko Skupština ne usvoji izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), blizu četiri hiljade srazmjernih penzionera neće dobiti minimalnu penziju…
PIO: Isplata penzija počinje sjutra
Ana Ana - jan 17, 2025Fond penzijskog i invalidskog osiguranja obavještava korisnike prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja da je isplata redovnog mjesečnog primanja za decembar 2024. godine…
CKB zatvorila poslovnice subotom u cijeloj CG, penzioneri ogorčeni: Nemamo gdje podići svoj novac
Jasna Pejović - jan 12, 2025Crnogorski penzioneri koji svoje penzije primaju preko Crnogorske komercijalne banke (CKB) ogorčeni su jer su ih juče, gotovo bez najave, u filijalama širom…
Ostavite Komentar