Kako sprečiti osećaj nervoze i brige tokom menopauze: jedna moćna vežba ženama donosi radost

Menopauza je period života na koje se mnoge žene teško naviknu i često ih savlada strah i nesigurnost zbog promena, ali jedna vežba pomaže da se lepše osećamo!

Menopauza nastaje kada žene gube menstrualni ciklus i završava se reproduktivno doba, piše Lovesensa. Većina žena ulazi u menopauzu između 45 i 55 godine života.

Simptomi menopauze uglavnom su talasi vrućine, hormonalne promene, ali i promene raspoloženje, depresija i anksioznost. Za većinu žena menopauza predstavalja stresan period, pun promena, period u kome ne znamo šta da očekujemo i imamo osećaj kao da nam se ceo svet okrenuo naglavačke. Ali, to to je velika zabluda kojom sami sebe bespotrebno mučite.

Period menopauze donosi divna iskustva, vreme kada možemo još više da se posvetimo sebi i svojim željama, razvijamo na mnogim poljima i uradimo stvari za koje nismo imali vremena u prvoj mladosti.

Nekoliko studija je dokazalo da mindfulness tehnika može da pomogne da lakše prevaziđemo mentalne i emotivne teškoće tokom menopauze.

Minfulness je sposobnost da se fokusiramo na sadašnji trenutak. Naše misli su često posvećene prošlosti i budućnosti, što naročito negativno utiče na žene u menopauzi i izazova stras, pa je zato fokusiranost na SADA i OVDE neophodna za dobro raspoloženje i osećaj rasterećenosti.

Kada smo svesni sadašnjeg trenutka, prestajemo da sudimo sebi i drugima, postajemno sevesni ko smo, koja je naša prava priroda i učimo kako najbolje moguće da iskoristimo svaki sekund svog života.

Posle dve godine ispitivanja 1 700 žena između 40 i 65 godina sprovedeno na jednoj klinici u Njujorku dokazano je da mindfulness tehnika značajno utiče na zdravlje žena u menopauzi. Rezultati su pokazali da žene koje su imale razvijenu mindfulness tehniku bolje su raspoložene i nemaju napade panike i stresa tokom menopauze.

Dokazano je da minsfulness ne utiče na fizičke simptome, već da tokom menopauze sprečava stanja kao što su nervoza, depresija i anksioznost. Međutim, pošto su mnoga oboljenja i neprijatni simptomi (najčešće valunzi) uzrokovani i streson, mindfulness povoljno deluje i na zdravlje tela i duha.

Stvar nije u tome da isključite um, već da postepeno shvatate način na koji razmišljate i postanete ljubazni prema sebi. Važno je da napravite pauzu, zažmurite i duboko udahnete i razmislite o svojim osećanjima svaki put kada vam prete negativne emocije. Bez osuđivanja razmislite o svojim postupcima i emocijama. Ovakva vežba doneće vam osećaj mira i stvorićete štit protiv stresa.

penzioneri.me/Lovesensa.rs

Slične novosti

Fond PIO: Povećanje minimalnih penzija dovelo do deficita od 35 odsto
Novosti, Penzije, Pitanja
shares723 views

Fond PIO: Povećanje minimalnih penzija dovelo do deficita od 35 odsto

Ana Ana - maj 04, 2024

Prihodi od doprinosa na zarade porasli su u prvom kvartalu za 22,5 odsto, ali bez obzira na veće prihode, deficit Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja…

Krajem maja ili početkom juna odluka o eventualnom povećanju penzija
Novosti, Penzije, Treće doba
shares453 views

Krajem maja ili početkom juna odluka o eventualnom povećanju penzija

Ana Ana - maj 03, 2024

Fond PIO donijeće krajem maja ili početkom juna odluku o eventualnom povećanju penzija. “Podatke o visini parametara koji su bitni za usklađivanje penzija…

NVO UDRUŽENJE PENZIONERA CRNE GORE: Penzioneri u prethodnim godinama bili zakinuti
Novosti, Penzije, Treće doba
shares522 views

NVO UDRUŽENJE PENZIONERA CRNE GORE: Penzioneri u prethodnim godinama bili zakinuti

Ana Ana - maj 01, 2024

Udruženja penzionera Crne Gore – Za život dostojan čovjeka, Pokreta penzionera i mjesnih udruženja Masline, Gornja Gorica, Ljubović, Gorica i Jedinstva kazali su…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.

Preporučeni članci