I umerena fizička aktivnost održava naš mozak mladim
Američko naučno istraživanje pokazalo je da i umerena fizička aktivnost može usporiti znakove starenja mozga.
Ljudski mozak s godinama uobičajeno se smanjuje i njegov volumen smanjuje se oko 0,2 odsto godišnje do 60. godine života, a intenzivnije smanjivanje mozga povezano je s kognitivnim problemima, navodi tim Nikole Spartano s medicinskog fakulteta univerziteta Boston u časopisu JAMA Network Open.
Njihovo novo istraživanje sprovedeno na sredovečnim osobama otkrilo je da je svaki dodatni sat proveden u laganoj fizičkoj aktivnosti povezan s 0,22 odsto većim volumenom mozga. Provesti 10 do 19 minuta dnevno u umerenim fizičkim aktivnostima poput oštrijeg hoda povezano je s 0,29 odsto većim volumenom mozga u poređenju s manje od 10 minuta dnevno laganih aktivnosti.
Ti nivoi aktivnosti manji su od onog što se preporučuje kao minimum potreban za postizanje značajnih zdravstvenih dobrobiti. U preporukama se uobičajeno navodi da bi odrasle osobe trebalo nedeljno najmanje 150 minuta da provedu u umereno intenzivnim fizičkim aktivnostima (oko 21 minut dnevno), ili 75 minuta nedeljno intenzivnog vežbanja te najmanje 10.000 koraka dnevno.
U novom istraživanju osobe koje su prelazile najmanje 7.500 koraka dnevno imale su veći volumen mozga u odnosu na osobe koje su hodale manje od 7.500 koraka dnevno.
Naučnici procenjuju da je svaki dodatni sat lagane fizičke aktivnosti povezan s 1,1 godinom manje starenja mozga iako upozoravaju da zbog mladosti ispitanika možda procene nisu tačne.
Takođe su uočili da veza između nivoa aktivnosti, broja koraka i volumena mozga nisu konzistentne, a male koristi sistemski su uočene tek kod najvećih nivoa napora.
Za potrebe istraživanja naučnici su angažovali 2.354 sredovečnih dobrovoljaca kojima je merena potrošnja energije i broj koraka. Uz pomoć magnetske rezonance procenjen je volumen njihovog mozga u odnosu na volumen lobanje.
“Ne bi trebalo da bude mnogo prostora u lobanji koji nije ispunjen moždanim tkivom. Ako vidimo mnogo praznog prostora to sugeriše da se mozak smanjio i to može biti povezano s demencijom”, kaže Spartano za Rojters.
Otkriće da je najmanji nivo fizičke aktivnosti povezan s manjim volumenom mozga čak i u srednjim godinama sugeriše “da neke odrasle osobe ulaze u starije godine s manjim volumenom mozga što ih dovodi u nepovoljniji položaj u pogledu održavanja ionako smanjenog moždanog tkiva”, navodi se u radu.
Jakov Stern, profesor neuropsiholiogije na univerzitetu Kolumbija u Njujorku, koji nije bio ukljčuen u istraživanje, ukazuje na to da je istraživanjem proučavana samo veza između fizičkih aktivnosti i volumena mozga, a ne i kognitivnih funkcija i rizika za demenciju. Napominje da su potrebna dodatna istraživanja kako bi se to razjasnilo.
penzioneri.me/rs.n1info.com
Slične novosti

Penzionerka stanuje u minijaturnom Smartu: „Sasvim mi je dovoljan“
Ana Ana - apr 30, 2025Mali Smart ForTwo postao je dom za jednu Amerikanku. Žena u SAD koja se predstavlja samo kao Kai, htjela se penzionisati sa 65…

Borovinić Bojović: Snažna podrška seniorima naš prioritet
Ana Ana - apr 28, 2025Predsjednica Skupštine Glavnog grada Podgorice, dr Jelena Borovinić Bojović, održala je sastanak sa Vesnom Radojević, Sekom Martinović i v.d. sekretarom Sekretarijata za socijalno staranje, Stefanom Vešovićem, povodom prvog…

Vojo Vuletić, pjesnik i pisac: Stvaralaštvo nas čini srećnima
Jasna Pejović - apr 24, 2025“Neka raj na zemlji zaživi” - optimističan i poetičan naziv nove zbirke poezije Voja Vuletica, trinaeste knjige u njegovom opusu, povod je za…
Ostavite Komentar