“Politika” istražuje: Šta sa neisplaćenim penzijama?
Nije redak slučaj da se deca i najbliži srodnici nađu u nedoumici šta treba da učine s dospelom, a neisplaćenom penzijom koja je stigla nakon smrti penzionera. Da li se taj novac vraća penzijskom fondu, ili ipak pripada onima koji su ostali kao naslednici?
U Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje kažu da je sva imovina, pa i neisplaćene penzije po smrti korisnika, predmet ostavinske rasprave, i pripadaju zakonskim naslednicima. Fond postupa u skladu sa rešenjem o nasleđivanju, prenosi “Politika”.
Dospeli, a neisplaćeni iznosi penzija, koji pripadaju korisniku do njegove smrti, isplaćuju se nasledniku koji je utvrđen pravnosnažnim ostavinskim rešenjem nadležnog suda.
Po okončanju ostavinske rasprave, potrebno je dostaviti ostavinsko rešenje službi isplate penzija u filijali fonda koja je isplaćivala penzije. Potrebno je dostaviti i penzijski ček, kopiju lične karte lica kome će se izvršiti isplata dospelih neisplaćenih penzija i podatke o broju tekućeg računa zakonskog naslednika na koji treba izvršiti uplatu.
Dakle, naslednik u ovom slučaju treba PIO fondu da dostavi svoj broj tekućeg računa na koji će mu se dospela, a ne isplaćena očeva penzija uplatiti.
Upitani, šta u slučaju ako pokojnik nema naslednike ili se niko ne javi da se novac raspodeli, da li u tom slučaju sve ostaje PIO fondu, odgovaraju da dok god se ne donese sudsko rešenje o nasleđivanju u kome su utvrđeni zakonski naslednici, nema isplate. Odnosno dospeli, a neisplaćeni iznosi penzije ostaju na računu fonda.
Isto pravilo važi, kažu u PIO fondu i slučaju da se radi o inostranim penzijama koje fond isplaćuje penzioneru koji ne živi u Srbiji.
Fond PIO o smrti penzionera, po zakonskoj obavezi, obaveštavaju matičari i to u roku od tri dana od dana izdavanja izvoda iz matične knjige umrlih.
Na pitanje “Politike” postoji li i dalje mogućnost zloupotreba, jer se ranije dešavalo da matičar ne pošalje na vreme umrlicu u penzijski fond pa oni nesmetano nastave da isplaćuju penziju, u PIO kažu da, ukoliko se naknadno utvrdi da je korisniku penzije isplaćeno više sredstava, odnosno penzija nakon njegove smrti, bilo na tekući račun otvoren kod poslovne banke, na kućnu adresu penzionera ili posredstvom punomoćnika, fond sprovodi postupak povraćaja sredstava. I to tako što potražuje celokupan iznos više isplaćenih sredstava, odnosno penzija od onog ko je novac dobio.
Ukoliko u postupku povraćaja više isplaćenih sredstava, odnosno penzija, fond utvrdi da je bilo nezakonitih radnji prilikom primanja penzija nakon smrti korisnika, fond u tom slučaju pokreće postupak naknade štete u skladu sa zakonima.
Kako bi se izbegle zloupotrebe naslednika, ili onih koji su od strane samog penzionera bili ovlašćeni da mu za života podižu penziju, donet je poseban zakon kojim je predviđeno da se upisivanje u matičnu knjigu umrlih automatski prosleđuje sudovima i PIO fondu, kako bi država odmah prestala sa isplatama.
penzioneri.me/politika
Slične novosti

Lalatović Žižić posjetila Dom starih: Uvijek ćemo imati sluha za potrebe naših starijih sugrađana
Ana Ana - jul 11, 2025Uvijek ćemo imati sluha za potrebe naših starijih sugrađana, kazala je predsjednica lokalnog parlamenta, Milica Lalatović Žižić, koja je posjetila Dom starih „Nikšić“.…

Podgorica: Prijave za besplatan prevoz penzionera i socijalno ranjivih od 16. jula, evo koja su dokumenta potrebna
Ana Ana - jul 11, 2025Iz Gradskog saobraćaja Glavnog grada pojasnili su ko ostvaruje prava na besplatan prevoz, te koja je dokumenta potrebno priložiti. Prijave se podnose od…

Penzioneri u Crnoj Gori primali četiri puta manje nego u EU
Ana Ana - jul 08, 2025Crna Gora se, prema nedavno objavljenim podacima Eurostata za 2022. godinu, nalazi među zemljama sa najnižim prosječnim penzijama u Evropi – svega 3.962…
Preporučeni članci

Ostavite Komentar