5 pokazatelja da je starijoj osobi potrebna pomoć u baratanju sa novcem

Naučnici su ukazali na postojanje određenih pokazatelja, kada su u pitanju starije osobe sa blagim kognitivnim oštećenjem, da kod njih postoji pad kapaciteta da se staraju o sopstvenim finansijama. Veoma je važno ove znake spaziti na vrijeme i odreagovati na pravi način, štiteći, ali istovremeno i poštujući stariju osobu.

Pad kapacitteta u oblasti finansija je često prva promjena koja se uočava kada je u pitanju mogućnost samostalnog funkcionisanja kod osoba sa kognitivnim oštećenjem koji napreduje ka početku demencije, kao što je Alchajmerova bolest, objašnjava Danijel Marson sa Univerziteta Alabama.

Osobe sa blagim kognitivnim oštećenjem još uvek su sposobne da funkcionišu u zajednici uprkos slabom pamćenju i drugim kognitivnim poremećajima. Međutim…

Od 2000. godine,MArson i njegov tim  su objavili nekoliko istraživanja u kojima objašnjavaju nedostatke vezane za finansijske sposobnosti kod tih osoba i kod osoba sa Alchajmerovom bolešću. Na simponzijumu koji su zajednički organizovali MIT AgeLab i Transamerica, ovaj naučnik je predstavio pet znakova upozorenja koje bi članovi porodice i staratelji starijih osoba trebalo da prepoznaju.

Ovi upozoravajući znaci moraju predstavljati promjene u odnosu na prethodne sposobnosti osobe. Dakle, ukoliko među njima prepoznate nešto što bi se moglo nazvati uobičajenim ponašanjem osobe u proteklih nekoliko decenija ili njenom osobinom, onda to nije znak pada sposobnosti finansijskog rasuđivanja vezanog za kognitivno oštećenje.

S tim na umu, pročitajte šta naučnici smatraju znacima upozorenja:

  1. Rupe u pamćenju, kao što je zaboravljanje da se plate računi ili porezi, ili duplo plaćanje računa.
  2. Loša organizacija finansija gde je nekada dobro sređena kućna kancelarija, sada nesređena. Osoba može biti zbunjena kada je u pitanju vrijeme nastanka različitih prihoda i rashoda, pošta se ne otvara na vrijeme…
  3. Matematičke greške u svakodnevnom životu, kao što je izračunavanje bakšiša, broja čekova ili traženje pomoći u koracima računa.
  4. Zbunjenost kao npr. slabljenje sposobnosti da se shvate osnovni finansijski koncepti.
  5. Pogoršanje rasuđivanja vezanog za finansije, prije svega novo interesovanje za načine brzog bogaćenja. Klasičan znak predstavlja interesovanje za ove šeme koje pokazuje osoba koju takve stvari nisu zanimale pet godina ranije. Drugi znak je nerealna zabrinutost za sopstvenu finansijsku sigurnost.

Marson predlaže starateljima nekoliko rešenja kao odgovor na ove promjene:

  • nadziranje transakcija pomoću čekova;
  • ako je moguće, kontaktirati banku kako bi se otkrile neregularnosti kao što je duplo plaćanje računa;
  • postati supotpisnik bankarskog računa tako da je potreban zajednički potpis za sume preko određenog iznosa.

Takođe, neke bankarske usluge i onlajn plaćanje računa predstavljaju veoma praktične opcije za porodicu.

penzioneri.me/penzin.rs

 

Slične novosti

SPAJIĆ: Građani da ne brinu za penzije
Novosti, Penzije, Treće doba
shares626 views

SPAJIĆ: Građani da ne brinu za penzije

Ana Ana - apr 24, 2024

Govoreći o najavljenoj reformi Fonda PIO premijer Milojko Spajić poručio da građani ne treba da strahuju za svoje penzije. „Dosadašnje uplate za Fond…

Reforma penzionog sistema: Moguće da dio doprinosa bude na dobrovoljnoj osnovi?
Novosti, Penzije, Treće doba
shares293 views

Reforma penzionog sistema: Moguće da dio doprinosa bude na dobrovoljnoj osnovi?

Ana Ana - apr 23, 2024

Reforma penzionog sistema biće definisana fiskalnom strategijom i nema bojazni od gašenja Fonda PIO, poručuju iz Pokreta Evropa sad, a nakon izjave ministra…

Vuković: Planiramo reformu penzionog sistema, biće korekcije penzijskih doprinosa
Novosti, Penzije, Propisi
shares0 views

Vuković: Planiramo reformu penzionog sistema, biće korekcije penzijskih doprinosa

Jasna Pejović - apr 22, 2024

Ministar finansija Novica Vuković rekao je u intervjuu za Glas Amerike da je povećanjem penzija u Crnoj Gori početkom godine počela primjena programa…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.

Preporučeni članci