Zbog neuplaćenih doprinosa i sporova, privremene penzije dobija više od 10.000 crnogorskih korisnika. Zakon ne precizira rok za donošenje konačnog rešenja, pa mnogi ne dočekaju pun iznos
ČAK 10.869 osiguranika prima penziju po osnovu privremenog rešenja zbog neuplaćenih doprinosa, raznih sporova i nepotpunih podataka o stažu i zaradama, podaci su Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja. To je u poređenju sa podacima od prošle godine, za 1.000 privremenih rešenja više. Kako, prema podacima Fonda, trenutno ima nešto više od 114.000 korisnika penzija, to znači da skoro 10 odsto njih to pravo ostvaruje na osnovu privremenog rešenja.
U najvećem broju slučajeva, privremeno rešenje znači i umanjen iznos penzije. S obzirom na to da ne postoji zakonski rok do kojeg je obavezno doneti konačno rešenje, postoji mogućnost da penzioner za života ne ostvari pravo na pun iznos koji je zaradio u toku radnog veka, a država ostane uskraćena za doprinose.
Kako su, za “Novosti”, kazali iz Fonda PIO, problem je i što prema postojećim zakonskim rešenjima, ne postoji vremensko ograničenje za korišćenja prava na osnovu privremenog rešenja, već da bi se obračunao ukupan iznos ostvarene penzije neophodno je ukloniti smetnje zbog kojih se nije moglo odlučiti trajnim rešenjem.
– Shodno Zakonu o upravnom postupku, privremenim rešenjem odlučuje se na osnovu činjenica koje su do donošenja istog utvrđene. Privremeno rešenje se donosi u cilju zaštite interesa stranaka, i to samo u slučajevima kada činjenice nisu u celosti utvrđene, ako je prema postojećim podacima i dokazima, neosporno pravo na penziju. Fond penzijskog i invalidskog osiguranja, kao organ koji vodi upravni postupak u konkretnom slučaju, procenjuje opravdanost donošenja privremenog rešenja – kazali su iz Fonda PIO.
EVIDENCIJA PIO FONDA PREMA podacima Fonda PIO, od ukupnog broja korisnika, 120.284 se odnosi na korisnike prava u Crnoj Gori, od čega su 114.808 penzioneri, a 5.476 korisnici ostalih prava, dok je van Crne Gore 10.300 korisnika. Dominantno je, navode, učešće starosnih penzionera i to 56,93 odsto, dok je korisnika invalidskih penzija 17,93 odsto, a korisnika porodičnih penzionera 25,14 odsto.
Kao najčešće razloge za donošenje privremenih rešenja, iz Fonda su naveli neuplaćene doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje, nepotpunost podataka o stažu i zaradama, slučajeve kada se čeka okončanje postupaka pokrenutih pred Agencijom za mirno rešavanje sporova.
– Svrha donošenja privremenih rešenja je upravo da stranka ne bi trpela posledice navedenih problema. Privremenim rešenjem se obezbeđuje pravo na akontaciju penzije, a po kompletiranju podataka, određuje se konačan iznos penzije od dana priznavanja prava – objašnjavaju iz Fonda PIO.
Prema rečima ekonomskog analitičara Veska Pejaka, država bi trebalo da snosi odgovornost jer nekim penzionerima nisu uplaćeni puni doprinosi, ali i da stavi rok zastarelosti na privremena penzijska rešenja.
– Penzioner nema sredstva da prinudi poslodavca da redovno uplaćuje te doprinose. S druge strane, on je u toku radnog veka izdvajao deo svoje zarade da država i njeni organi rade taj posao – rekao je Pejak, dodajući da bi država trebalo da postavi rok od dve godine, te u tom periodu eventualno ospori nečije pravo na penziju, a u slučajevima kada ne može da prikupe dokaze, rešenje preinači u stalno. – Odlaganje rešenja ovog problema neće doneti ništa dobro. Država mora da preuzme odgovornost. Svake godine u Crnoj Gori privatnici od radnika ukradu preko 100 miliona na doprinosima. Toliko se ukrade od sadašnjih i budućih penzionera.
Ostavite Komentar